Ana SayfaToplumsal CinsiyetDiyanet İşleri Başkanı Erbaş hakkında ‘soruşturmaya yer yok’ kararı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş hakkında ‘soruşturmaya yer yok’ kararı

HABER MERKEZİ – Ankara Barosu’nun Diyanet’in LGBTİ+’ları ve HIV’le yaşayanları hedef gösteren hutbesiyle ilgili Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama’ suçunu işlediği gerekçesiyle yaptığı suç duyurusuna Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmaya yer olmadığına  kararı verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 24 Nisan’daki merkezi Cuma hutbesinde, LGBTİ+’lar ve HIV’le yaşayanlar hedef gösterilmişti.

Buna tepki gösteren Ankara Barosu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama’ suçunu işlediği gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

Baronun yaptığı suç duyurusunu değerlendiren başsavcılığın kararında hutbede ‘İslam’ın helal ve haram kıldığı konulara dikkat çekildiği, bu noktada gerekli uyarıların yapıldığı’ savunuldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kuruluş ve görevleri hakkındaki ilgili yasa ve mevzuatın dayanak gösterildiği kararda, “Ali Erbaş’ın Cuma hutbesinde emir ve yasaklarından bahsetmesi, kanunun emir ve görevinin gereği olması nedeniyle, bunun tersi davranması beklenemez” değerlendirmesi yapıldı.

Savcılık, şikayetçinin iddialarının soyut ve genel nitelikte olduğunun da değerlendirildiğini belirterek, Ali Erbaş hakkında soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildiğini belirtti.

Ne olmuştu?

Diyanet İşleri tarafından ülke genelinde bütün camilerde eş zamanlı okunan hutbede, “Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın islamî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu Hiv virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim” ifadeleri kullanılmıştı.

Halkın bilimdışı iddialarla yanlış bilgilendirildiği hutbeye sivil toplum örgütleri ile CHP ve HDP’li siyasetçilerin yanı sıra Ankara, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır barolarından tepkiler gelmişti.

İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi de hutbenin ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıklamıştı.

Bu gelişmelerin hemen ardından Ankara ve Diyarbakır barosu hakkında ise soruşturma başlatılmıştı. Diyanet de baro hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Öte yandan AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Nisan’daki kabine toplatısının ardından yaptığı açıklamada, “Ülkemizde İslam adına konuşacak bir kurum varsa bu Diyanet İşleri Başkanlığı’dır. Ankara Barosu’nun açıklaması direkt İslam’a yönelik bir saldırıdır ve Diyanet İşleri Başkanlığına yapılan saldırı devlete yapılmış sayılır” demişti.
Önceki Haber
Mahmut Alınak'ın tahliyesine itiraz
Sonraki Haber
TTB: R0 değerini 1’in altına düşüremezseniz salgını kontrol altına alamazsınız