Ana SayfaToplumsal CinsiyetDosya kapatıldı: Kadirova’nın ölümüne ilişkin takipsizlik kararına itiraz reddedildi

Dosya kapatıldı: Kadirova’nın ölümüne ilişkin takipsizlik kararına itiraz reddedildi

HABER MERKEZİ – AKP’li Şirin Ünal’ın evinde şüpheli şekilde yaşamını yitiren Nadira Kadirova’nın ölümüne ilişkin dosyada verilen takipsizlik kararına yapılan itiraz reddedildi. Kararla dosya kapılmış oldu. “Masum bir insanın hayattan koparılışı burada kapanmayacaktır” diyerek karara tepki gösteren avukat İlyas Doğan, dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacaklarını söyledi.

AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara Çankaya’da bulunan evinde çalışan Özbekistanlı Nadira Kadirova’nın 23 Eylül 2019’da vekile ait silahla yaşamına son verdiği öne sürülmüştü.

İntihar ettiği ileri sürülen Kadirova’nın elinde atış izi bulunmamış, ailesi de şüpheli ölümümün araştırılmasını istemişti.

Kadirova’nın ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmada Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca takipsizlik kararı verilmişti.

Başsavcılığın kararında, “Genç kızın intihar ettiği, onu intihara azmettiren, teşvik eden, intihar kararını kuvvetlendiren ve intiharına herhangi bir şekilde yardım eden kişi ya da kişilerin bulunmadığı anlaşılmıştır” denilmişti.

Kadirova’nın otopsi raporunda cinsel saldırı izine ulaşılamadığı, not defteri ve 2 intihar notu değerlendirildiğinde olay öncesinde intihara karar verdiği ileri sürülmüştü.

Takipsizlik kararına dilekçeyle itiraz eden ailenin avukatı İlyas Doğan ise dosyada “hem usul hem de maddi eksiklikler” olduğunu belirtmişti.

Dosya kapatıldı

Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından dosya üzerinden yapılan inceleme sonucunda itirazın reddine karar verildi.

Mahkemenin ret gerekçesinde, “takipsizlik kararının usul ve yasaya uygun olduğu, ileri sürülen itirazların ise yerinde olmadığı” ifadeleri yer aldı.

Takipsizlik kararıyla dosya kapılmış oldu.

“Burada kapanmayacak”

Takipsizlik kararına yapılan itirazın reddedilmesine avukat İlyas Doğan, Twitter üzerinden tepki gösterdi.

Doğan, itirazlarının 11 kelime ile reddedildiğini vurgulayarak, “Masum bir insanın hayattan koparılışı burada kapanmayacaktır” dedi.

Öte yandan BBC Türkçe’den Berzan Şimşek’e konuşan Doğan, dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşıyacaklarını açıkladı.

Ne olmuştu?

Ankara Emniyet Müdürlüğü, Kadirova’nın ölümüne ilişkin yaptığı açıklamada ‘silahla gerçekleştirilmiş bir intihar’ ifadesini kullanmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan da bir açıklama gelmişti. Yazılı yapılan açıklamada, olay yerinde inceleme ile otopsi işlemlerinin yapıldığı, ayrıca AKP’li vekil Ünal’ın ifadesi ile parmak izinin alındığı duyurulmuştu.

Kadirova’nın yakın bir arkadaşı ise olaydan önce ev işçisi kadının kendisine Ünal’ın tacizine uğradığını ve kendini öldürmeyi düşündüğünü söylediğini öne sürmüştü.

Diğer yandan Kadirova’nın ailesinin avukatı Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkanı Müjde Tozbey Erden, ailenin avukatlığından istifa ettiğini açıklamıştı.

Nadira Kadirova’nın ağabeyi ise “Kardeşimin ölümü ile alakalı şüpheler var, bu dosya kapatılmasın” çağrısında bulunmuştu.

Adli Tıp, Kadirova’nın ölümüne ilişkin raporu Şubat 2020’de tamamlamıştı.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre Kadirova’nın “bitişik atış yapmak suretiyle göğüs bölgesinin 5-6 santimetre üzerine isabet eden mermi neticesi öldüğünün”, dolayısıyla “olayın intihar olduğunun değerlendirildiği” bilgisine yer verilmişti.

Previous post
Alevi kurumları: Cemevlerimize dokunmayın
Next post
Canlı Blog | Türkiye ve dünyada salgınla ilgili son gelişmeler