Ana SayfaManşetGülistan Doku 130 gündür kayıp: ‘Baraj boşaltılsın’

Gülistan Doku 130 gündür kayıp: ‘Baraj boşaltılsın’

HABER MERKEZİ – Gülistan Doku’nun kaybolmasının üzerinden tam 130 gün geçti. Şu ana kadar Gülistan’a ait herhangi bir ize rastlanmış değil. Dersim’deki kadın örgütleri de bir açıklama yaparak, Gülistan’ın bulunması için görüntü çözümlemesinin bitirilmesini, cinayet ihtimalinin araştırılmasını ve barajın boşaltılmasını istedi.

Dersim’de Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku, 5 Ocak’tan bu yana kayıp.

Doku’nun telefon sinyalinin kesildiği Sarı Saltuk Viyadüğü Uzunçayır Baraj Gölü’ndeki Dinar Köprüsü çevresindeki arama çalışmaları ise bir sonuç vermiş değil.

Gülistan’ın en son birlikte görüldüğü ve şüpheli olarak görülen Zainal Abarov ve ailesi polis eşliğinde eşyalarını alarak Dersim’den ayrılmıştı.

“Bir avuç kentte kardeşimin ne ölüsüne ne dirisine ulaşılıyor”

Nisan ayının sonunda Vali Tuncay Sonel ile görüşen abla Aygül Doku, 3 Mayıs’ta bianet’ten Ruken Tuncel‘e “İlk yirmi gün suda arama çalışmaları yapıldı daha sonra görüş mesafesinin yeterli olmadığı söylendi ve çalışmalar bırakıldı. Ancak Vali, Savcı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yönlendirilen ekip, Gülistan’ın suda olduğunu söylüyorlar. Tüm deliller bu yöndeymiş” demiş ve eklemişti:

“Ama arama çalışması yapan ekipler de kardeşimin suda olmadığını söylüyorlar. Ayrıca çalışmalar sadece köprünün ayaklarında yapıldı.
“Biz arama çalışmalarının genişletilip tıpkı Yılmaz Güneş de olduğu gibi sistemli bir şekilde yapılmasını istiyoruz. Yılmaz Güneş kaybolduktan 44 gün sonra bulundu. Çünkü ciddi ve sistemli bir çalışma yapıldı.
“Biz aynı sistemli aramanın Gülistan için de yapılmasını istiyoruz Gülistan ordaysa ciddi ve sistemli bir çalışmayla neden bulunmasın… Baraj kapakları açılsın. Baraj kapaklarına kadar didik didik arama yapılmasını istiyoruz. Akar bir suda 15 km sürüklenen asker bulundu benim kardeşim neden bulunmasın…”

Türkiye’nin en yüksek güvenlikli kenti olduğu söylenen bir avuç kentte kardeşinin ne ölüsüne ne de dirisine ulaşabildiğini söyleyen Akgül, “Ben kardeşim o sudan çıksa dahi  intihar ettiğini düşünmüyorum” demişti.

“Uzunçayır barajının kapakları açılsın”

Öte yandan 130 gündür kayıp olan Gülistan Doku için Dersim Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Merkezi ile Dersim Kadın Platformu yazılı bir açıklama yaptı.

Dersim Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Merkezi’nin yaptığı açıklamada “Dersim halkının ve bütün Türkiye’nin bu konu ile ilgili alaka, hassasiyet ve duyarlığını görüyor ve bu hassasiyetin Gülistan bulunana kadar devam edeceğine yürekten inanıyor ve güveniyoruz” denildi.

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 17. Maddesinde, herkesin; yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahip olduğu, 56. maddesinde de devletin, herkesin hayatını beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlamakla yükümlü olduğu belirtilmektedir.
“Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 2. Maddesinde de, herkesin yaşam hakkının, yasanın koruması altında olduğu belirtilmektedir. Yaşam hakkının korunmasının devletlerin yükümlüğünde olduğunun belirtildiği; Birleşmiş Milletler (BM)  bütün kişilerin zorla kaybedilmeden korunmasına dair Uluslararası Sözleşme’nin ilgili hükümleri gereği Gülistan Doku’nun bulunmasına ilişkin sorumluluğun bilinciyle ivedi olarak; Uzunçayır barajının kapaklarının daha da açılarak suda arama çalışmalarının netliğe kavuşturulması ve görüntü çözümleme ile dudak okumanın teknik çalışmasının bitirilmesi için gerekli iş ve işlemlerin yapılmasını bir kez daha talep ediyoruz.”

“Cinayet ihtimali araştırmalı”

Dersim Kadın Platformu’nun açıklamasında ise Gülistan’ın bu topraklarda kaybedilen kadınların sembolü haline geldiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Bizler Dersim Kadın Platformu olarak ilk günden beri Gülistan’ın bir an önce bulunması için bulunduğumuz her alanda yetkili mercilere çağrılarımızı sürdürdük.
“Bugün, Gülistan’ın kaybolmasının 130. gününde arama çalışmalarının devam ettiği Viyadük bölgesine giderek aileyi ziyaret ettik. Gerçekleştirdiğimiz ziyaret esnasında aile, ‘Gülistan için baraj gölünü işaret eden savcılık Gülistan’ı sudan çıkarmalı, bunun için de baraj suyunun indirilebilecek en düşük seviyeye indirilmeli’ talebini tekrar etti.
“Bizler de Dersim Kadın Platformu olarak Baraj gölündeki su seviyesinin indirilebilecek en düşük seviyeye indirilmesi ve Gülistan’ın suda olma ihtimaline dair şüphelerin artık açıklığa kavuşturulması talebini tekrar ediyoruz.
“Ayrıca soruşturmanın intihar ihtimaline yönelik incelemenin dışına çıkarılması ve cinayet ihtimalinin de daha ciddiyetle araştırılmasını talep ediyoruz.  130. günde ve Gülistan’ın bulunacağı güne kadar takipçisi olacağız.”

Doku’nun arandığı yerde Kılıçarslan’ın cesedi bulunmuştu

Gülistan Doku ile 17 Mart’tan bu yana kayıp olan uzman çavuş Yılmaz Güneş’in arandığı bölgede 7 Nisan’da bir ceset bulunmuştu.

Bulunan cansız bedenin 21 Mart’ta kaybolan 28 yaşındaki Esma Kılıçarslan’a ait olduğu belirtilmişti.


Karınca, bianet, EvrenselÖnceki Haber
DSÖ'den uyarı: Covid-19, HIV gibi kalıcı olabilir
Sonraki Haber
Canlı Blog | Salgın sürüyor, can kayıpları 300 bine yaklaşıyor