Ana SayfaGüncelHaberin Var mı İnisiyatifi’den tutuklu gazeteciler için kampanya

Haberin Var mı İnisiyatifi’den tutuklu gazeteciler için kampanya

HABER MERKEZİ – “MİT kanuna muhalefet” iddiasıyla tutuklanan gazeteciler için Haberin Var mı İnisiyatifi #BuKumpasıGörmüştük etiketiyle kampanya başlatarak, “Tutukluluk cezaya dönüştürüldü” açıklamasında bulundu.

Libya’da hayatını kaybeden MİT görevlisinin cenaze töreniyle ilgili haber yaptıkları ve bu habere gazeteleri ve haber sitelerinde yer verdikleri gerekçesiyle tutuklanan gazeteciler için #BuKumpasıGörmüştük etiketiyle bir kampanya başlattı.

İnisiyatiften yapılan açıklamada yedisi gazeteci sekiz kişi hakkında hazırlanan iddianamenin İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği hatırlatıldı.

“Pek çok gazetecinin benzer kumpaslarla yıllarca hapiste kaldığı” ifade edilen açıklamada, dava kapsamında tutuklanan Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun ‘9 yıl önce benzer kumpaslarla hedef haline getirildiği’ belirtilerek şunlar ifade edildi:

“İktidara yakın isimler yine bu kumpaslara bugün olduğu gibi çanak tutmuştu. Başlatılan kumpas soruşturmalarıyla sabahın köründe kapıya dayanan polisler, bugün de arkadaşlarımızın kapısındaydı.
“Daha önce de haberlerle iftiralar atarlardı, bugün de canlı yayınlardan, ayan beyan çekilen görüntülerden ‘casusluk’ iftirası atıyorlar.
“Gazeteci Barış Pehlivan cezaevinde darp edildi. Yok denilen delil ortaya çıktı. Bile bile suçun üstünü örttüler.
“Daha önce de iddianameler daha avukatlar bile görmeden iktidara yakın yayın organları tarafından servis ediliyordu yine öyle oldu. Ve yine tutukluluk cezaya dönüştürüldü.
“Biz bu kumpası daha önce de görmüştük. Sırf gazetecilik yaptılar diye kumpaslarla cezaevlerine gönderilen arkadaşlarımız için #BuKumpasıGörmüştük etiketiyle dayanışmaya davet ediyoruz.”

Ne olmuştu?

Libya’da hayatını kaybeden MİT mensubunun cenaze töreniyle ilgili haber yaptıkları, bu haberlere gazeteleri ve haber sitelerinde yer verdikleri gerekçesiyle altı gazeteci tutuklu yargılanıyor.

Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ferhat Çelik ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser, Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Odatv muhabiri Hülya Kılın ile Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel “MİT Kanununa muhalefet” iddiasıyla tutuklanmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda yedisi gazeteci sekiz şüpheli hakkında iddianame de hazırlanmıştı.

Yurtdışında bulunan Erk Acarer hakkında yakalama kararı çıkartılırken, tutuklu gazetecilerin tutukluluğa itiraz duruşmasının avukatlarına haber verilmeden görüldüğü ortaya çıkmıştı.

Tutuklu altı gazeteciden Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çelik ile gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Keser’in avukatları, hazırlanan iddianameye ilişkin İstanbul 34’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulunup, hazırlanan iddianamenin savcılığa iadesini talep etmişti.

İddianamede gazeteciler hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 329/1. maddesi ve Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu’nun 27. maddesi gereğince cezalandırılmaları isteniyor.

Previous post
"İşverenler gerekli önlemi alsaydı Hüseyin yaşıyor olacaktı"
Next post
Polis ve bekçi şiddeti Meclis gündeminde