Ana SayfaCezaevleriHasta tutuklu Sabri Kaya hakkında tahliye kararı

Hasta tutuklu Sabri Kaya hakkında tahliye kararı

HABER MERKEZİ – Defalarca hastaneye kaldırılan ağır hasta tutuklu Sabri Kaya hakkında tahliye kararı verildi.

Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde geçirdiği bağırsak kanaması sonucu hastane ve cezaevi arasında mekik dokumak zorunda bırakılan ağır hasta tutuklu Sabri Kaya dün yine Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde sevk edildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Hamdullah Kesen’in haberine göre Kaya hakkında Osmaniye Devlet Hastanesi tarafından “Cezaevinde kalamaz” raporu verildikten sonra Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tahliye kararı verildi.

‘Mucize bekliyoruz, tedaviye artık cevap vermiyor’

Kaya’nın avukatı İlhan Öngör, “Dün itibariyle acil olarak Adana Balcalı Hastanesi’ne kaldırdılar. Bugün kendisi hakkında Osmaniye Savcılığı’nca tahliye kararı verildi. Artık kurtulacak gibi değil. Yaşaması zor. Hatta hastaneden sağlıklı bilgi verilmiyor. Bize, ‘öldü demiyorlar ama yaşaması da zor’ diyorlar. Doktorlarla görüştüm bana, ‘mucize bekliyoruz. Tedaviye artık cevap vermiyor’ dedi.

Öngör, doktorların mucize beklediği bir anda verilen tahliye kararının yetkilileri yaşanacakların sorumluluğundan azade etmeyeceğini belirterek, şunları söyledi:

“Günlerdir, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi, Osmaniye Savcılığı, cezaevi ve hastaneler arasında mekik dokuyoruz; tüm başvuruları yaptık. Durumun ciddi ve yaşamsal olduğunu anlatmaya çalıştık. Ancak klasik bürokrasi diliyle ‘Gerekeni devletimiz yapılıyor’ denildi.
Bir ayda 20 kez kriz geçiren Sabri Kaya’yı bu hale getiren devlet aklı ve bürokrasisidir. Bunu sadece ihmalkarlıkla dahi açıklayamayız, göz göre göre bu sonuç ortaya çıktı. Anayasa Mahkemesi’nin infaz erteleme ve hastaneye yatırma tedavi edilmesi talebimize ambulans kapıda bekliyor gibi bir gerekçeyle ret etmesi sonucunda gelinen nokta budur, kapıda beklediği iddia edilen ambulans Sabri Kaya’yı iyileştiremedi. Kendi gözetimi altında bulunan Sabri Kaya’nın yaşam hakkını devlet koruyamamıştır.”

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Cenazelerin kaldırıma gömülmesi: 'Bu ahlaksızlığa son verin'
Sonraki Haber
Ankara'da HDP'lilere ikinci müdahale, vekiller darp edildi