Ana SayfaGüncelKadın hakları savunucuları ve siyasetçilerden 12’si tutuklandı

Kadın hakları savunucuları ve siyasetçilerden 12’si tutuklandı

HABER MERKEZİ – Diyarbakır merkezli operasyonda gözaltına alınan Kürt siyasetçi ve kadın hakları savunucularından altısı ‘adli kontrol’le serbest bırakıldı. Aralarında Rosa Kadın Derneği başkanı ve üyeleri ile DBP ve HDP’li siyasetçilerin de bulunduğu 12 kişi ise tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında, 22 Mayıs’ta aralarında Kürt siyasetçi ve kadın hakları savunucularının da olduğu 18 kişi gözaltına alınmıştı.

Basın açıklamaları, taziyeler, açlık grevleri, tecrit ve kayyum protestosu gibi eylem ve etkinliklere katılmakla suçlanan 18 kişi Diyarbakır Adliyesi’ne sevk edildi.

Savcılık talebiyle TJA aktivisti Zelal Bilgin, Rosa Kadın Derneği kurucu üyesi Ayla Akat Ata, Yenişehir Belediyesi Meclis üyesi Nevriye Çur ve Nazire Tursun adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

18 kişiden 14’ü ise savcılık ifadeleri alınmadan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Bağlar Belediyesi Meclis Üyesi Kuzu tutuklandı

Tutuklamaya sevk edilen 14 kişiden Bağlar Belediye Meclis üyeleri Veysi Kuzu ve Hüseyin Herman’ın soruşturma dosyaları tefrik edildi.

Sulh Ceza Hakimliği’ndeki sorguları sonucu Kuzu “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanırken, Herman adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.

Tutuklananların sayısı 12’ye çıktı

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne tutuklama talebiyle sevk edilen diğer 12 kişiden sadece Diyarbakır Barış Anneleri Meclisi üyesi Havva Kıran adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tutuklanan 11 isim şöyle: Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya, derneğin kurucu üyesi Narin Gezgör ve dernek yöneticisi Fatma Gültekin, TJA aktivisti Gülcihan Şimşek, DBP’nin eski Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDP MYK üyesi Özlem Gündüz, HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Remziye Sızıcı, Bağlar Belediyesi Meclis üyesi Gönül Aslan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Sevim Coşkun, HDP üyesi Mehmet Ali Altınkaynak, Kürt siyasetçi Celal Yoldaş.

Böylece önceki gün gözaltına alınan 18 isimden 12’si tutuklanırken, altısı ‘adli kontrol’ ile serbest bırakıldı.

Suçlamalar: Derneğe gitmek, 8 Mart’ı tertip etmek…

Öte yandan siyasetçi ve hak savunucularının gözaltı gerekçelerine ilişkin detaylar da ortaya çıkmaya başladı.

Mezopotamya Ajansı, gözaltı operasyonunun Rosa Kadın Derneği’ne yönelik olduğunu yazdı.

Derneğe dönük suçlamalar arasında, bir gizli tanığın “Daha geniş kitlelerin desteğini almak için tüm kadınları ilgilendiren ve kamuoyunun yakın ilgi gösterdiği kadın cinayetleri, cinsel tacizler gibi konulara ele alarak legal görünüm imajı verip örgüte eleman kazandırmak” ifadelerinin yer aldığı belirtildi.

Gözaltındaki Rosa Kadın Derneği kurucu üyeleri ve yöneticilerine, “8 Mart’ı tertip etmenizdeki amaç neydi” sorusu yöneltilirken, Dersim’de kayıp olan Gülistan Doku için yapılan eylemlere ilişkin ise “Gülistan Doku pankartını neden taşıdınız” sorusu soruldu.

Ayrıca Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya’ya, derneğin “Yönetim kurulu üyeleriyle birlikte neden derneğe gittikleri” şeklinde soruların yöneltilmesi dikkati çekti.

Diyarbakır’da 16 Mayıs’ta TJA öncülüğünde kadın hakları örgütleri, kadınlara yönelik artan erkek şiddetine dikkat çekmek için insan zinciri oluşturmuştu.

Gözaltına alınanlar arasında yer alan DBP Parti Meclisi üyesi Celal Yoldaş’ın ise, Rosa Kadın Derneği’nin “gizli üyesi” olduğu iddia edildi. Derneğe “maddi destek sağlamak” suçlaması yöneltilen Yoldaş’a, partisinin Bağlar İlçe Kongresi ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne neden katıldığı soruldu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Ali Kemal Çınar salgın sürecinde çektiği 'Dilop'u erişime açtı
Sonraki Haber
Çeçenistan’daki LGBTİ+'ları konu alan bir belgesel: “Welcome to Chechnya”