Ana SayfaEğitimLGS kılavuzunda güncelleme

LGS kılavuzunda güncelleme

HABER MERKEZİ – 20 Haziran’da yapılacak olan LGS’ye ilişkin Başvuru ve Uygulama Kılavuzu güncellendi. Kılavuza göre, bu yıl tüm öğrenciler sınava kendi okullarında girecek. Sonuçlar da 16 Temmuz’da açıklanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) 2020 yılı Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezi sınava ilişkin Başvuru ve Uygulama Kılavuzu güncellendi.

Daha önce 7 Haziran olarak açıklanan sınav, kılavuzda 20 Haziran 2020 Cumartesi günü olarak değiştirildi.

Kılavuza göre, bu yıl tüm öğrenciler sınava kendi okullarında girecek.

Bu yıl sınav giriş belgeleri okul müdürlükleri tarafından elektronik ortamdan alınarak onaylanıp öğrencinin sınava gireceği salon ve sırada hazır bulundurulacak.

Daha önce öğrenci ya da veliler sınav giriş belgelerini okul müdürlüklerinden teslim alıyordu.

Ayrıca adayların geçerli kimlik belgesinde, yani nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartlarında, 15 yaşından itibaren fotoğraf bulundurulması şartı aranmayacak.

Nakil, zorunlu ikamet değişikliği, mevsimlik işçilik, yurtdışından gelmiş olma, tayin nedeniyle yer değişikliği gibi mücbir sebeplerden başka illerde bulunan öğrencilerin sınava katılabilmesi için bu durumdaki öğrencilerin velileri, il/ilçe milli eğitim müdürlüklerine 15 Haziran’a kadar başvuru yapabilecek.

Öğrencilerin sınav giriş yeri, salonu, sıra numarası, alacağı sınav tedbir hizmeti gibi bilgiler sınavdan en az 7 gün önce e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nden ilan edilecek

Sonuçlar 16 Temmuz’da https://www.meb.gov.tr üzerinden açıklanacak.

Previous post
Endonezya’da 7.3 büyüklüğünde deprem
Next post
İTO'dan Erdoğan'ın açıklamasına tepki: Hekimlerin iradesine saygı istiyoruz