Ana SayfaGüncelPolis ‘yasağı ihlal etti’ bahanesiyle evinin önünde oturan yurttaşları darp etti

Polis ‘yasağı ihlal etti’ bahanesiyle evinin önünde oturan yurttaşları darp etti

HABER MERKEZİ – Çorlu’da çok sayıda polis, sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettiği gerekçesiyle evinin önünde oturan yurttaşları darp edip, ters kelepçe taktı. Şiddet görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından valilik, “polise mukavemet eden” iki kişinin gözaltına alındığını, “aşırı güç kullandığı iddia edilen” polislerin de açığa alındığını açıkladı.

Tekirdağ Çorlu’ya bağlı Silahtarağa Mahallesi’nde çok sayıda polisin, evinin önünde oturduğu iddia edilen yurttaşları darp ettiği görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

Sosyal medya kullanıcısı Ali Osman Önder videoyu, “Çorlu’da Bayram günü polis şiddeti! Evinin önünde oturan Dursun GÜLTAŞ’ı polis darbetti! Olay Ülke gündemine bomba gibi düştü” diyerek paylaştı.

Görüntülerde çok sayıda polisin yurttaşları darp ettiği ve ters kelepçe taktığı görülüyor.

Polis, şiddet anını kaydeden yurttaşlara da bağırarak, tehdit etti.

Önder, YouTube kanalına da yüklediği videoda yaşananları şöyle anlatıyor:

“Dursun Gültaş. Aslen Sinoplu. Kendi halinde bir gariban. Tek suçu evinin önünde oturması. Görgü tanıklarının iddiasına göre, Tekirdağ Çorlu’da silahtarağa mahallesinde evinin önünde otururken devriye gezen bir polis kendisine, ‘Şerefsizler içeriye girsenize’ diye bağırıyor.
Vatandaş da polise, ‘Bu üslup devletimizin polisine yakışmıyor’ diye tepki gösterince, polis ‘Kes sesini lan’ diyerek Dursun Gültaş ve ailesine girişiyorlar. Tam 4 araba ekip ailenin tamamını dövüyorlar. Görüntüyü çeken kişi fark edilince ellerinden görüntüyü almak için onun da peşinden bulunduğu yere gidiyorlar. Polis devletimizin polisidir. Polisin bu davranışı kabul edilemez. Her daim polise, askere dua eden bu millete bu zulüm yapılmamalıdır.”

Valilik: Polisler açığa alındı

Gelen tepkiler üzerine Tekirdağ Valiliği konuya ilişkin açıklama yaptı.

Valilik, “polise mukavemet eden” iki kişinin gözaltına alındığını, “aşırı güç kullandığı iddia edilen” polislerin açığa alındığını duyurdu.

“24.05.2020 günü saat 15:30 sıralarında Çorlu İlçemiz Silahtarağa Mahallesi Selimiye Camii civarında sokağa çıkma yasağını ihlal eden vatandaşların olduğu ihbarı üzerine Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı bir Ekip olay yerine intikal etmiştir, olay yerinde bulunan iki şahıs görevli memurlara mukavemet göstererek linç etmekle tehdit etmişlerdir. Akabinde hakaretlerde bulunmaları üzerine şahıslar etkisiz hale getirilmiş, bir şahsın üzerindeki mandallı sustalı diye tabir edilen bıçak rızaen teslim alınmış, şahıslara sokağa çıkma yasağını ihlal ettiklerinden dolayı idari işlem yapılmıştır. Görevli Memura Mukavemetten konu ile ilgili nöbetçi Cumhuriyet Savcısı’na bilgi verilerek alınan talimatlar sonrasında Şüpheli şahıslar 25.05.2020 günü öğleden önce hazır edilecektir bilgisi alınmıştır.
Olayda aşırı güç kullandığı iddia edilen görevlilere işten el çektirilmiş ve haklarında Adli ve İdari soruşturma başlatılmıştır.”

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Yargıtay'dan tarihi karar: Boşanan kadın çocuğuna kendi soyadını verebilir
Sonraki Haber
Van ve Kars'ta fırtına: Hayvanlar öldü, çatılar uçtu