Ana SayfaGüncelRosa Kadın Derneği’nin ‘gayri resmi üyesi’ iddiasıyla tutuklanmışlar

Rosa Kadın Derneği’nin ‘gayri resmi üyesi’ iddiasıyla tutuklanmışlar

HABER MERKEZİ – Rosa Kadın Derneği’ne dönük soruşturma kapsamında gözaltına alınan DBP’nin eski Eş Genel Başkanı Arslan ile HDP’li Altınkaynak’ın, bir gizli tanığın “derneğin gayri resmi üyesi” yönündeki beyanları doğrultusunda tutuklandıkları öne sürüldü.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 22 Mayıs’ta yapılan eş zamanlı baskınlarla çoğunluğu kadın hakları savunucusu ve siyasetçi 18 kişi gözaltına alınmıştı.

Ertesi gün 18 kişinin sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği’nce aralarında Rosa Kadın Derneği başkanı ve üyelerinin de bulunduğu 12 kişi tutuklanmıştı.

12 kişinin tutuklanmasının gerekçelerine dair yeni detaylar ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansı (MA), tutuklanmalara dayanak yapılan “örgüt üyesi olduklarına dair kuvvetli suç şüphesi”nin gizli tanık beyanları olduğunu yazdı.

Aydın Atay imzalı haberde, tutuklamaların tamamına “A53T61MCTS21SS92” ve “Firar” adlı gizli tanıkların beyanlarına yer verildi.

Gizli tanıkların “Rosa Kadın Derneği’nin gayri resmi üyeleri” yönündeki ifadelerinin, DBP’nin eski Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan ve HDP üyesi Mehmet Ali Altınkaynak’ın tutuklanmasına gerekçe yapıldığı belirtildi.

Habere göre Rosa Kadın Derneği Başkanı Adalet Kaya’nın “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmasına ise yaptığı bir telefon görüşmesinde kullandığı “2011 yılından beri Kürdistan’da başlayan bu savaşın en büyük etkilenenleri yine kadınlar oldu” ifadeleri gerekçe yapıldı.

Diğer tutuklamalara gerekçe gösterilen gizli tanık beyanları da şöyle aktarıldı:

  • DBP’nin eski Eş Genel Başkanı ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Gülcihan Şimşek’in tutuklanmasına, birçok soruşturma dosyasında adı geçen ve daha önce yüzlerce kişi hakkında ifade veren gizli tanık ‘Firar’ın “KCK yapılanmasının üst düzey sorumlularındandır” şeklindeki beyanları gerekçe yapıldı.
  • Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Sevim Coşkun, “A53T61MCTS21SS92” adlı gizli tanığın verdiği iddia edilen ifadelerin yanı sıra, bir telefon görüşmesinin tape kayıtlarında “… dur ben seni diğer taraftan arayayım” ifadelerini kullanması tutuklanmasına gerekçe yapıldı. Sulh Ceza Hakimliği, söz konusu ifadeleri, “delil karartmaya yönelik ciddi şüphe” olarak değerlendirdi.
  • Rosa Kadın Derneği yöneticisi Fatma Gültekin’in tutuklanma gerekçeleri arasında “A53T61MCTS21SS92″nin “dernek toplantılarına katılıyor” şeklindeki beyanları ile S.D isimli bir kişinin 22 Ekim 2019’da CİMER’e yaptığı şikayet yer aldı.

“A53T61MCTS21SS92″nin, derneğin kurucu üyesi Narin Gezgör, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Özlem Gündüz, HDP Yenişehir İlçe Eşbaşkanı Remziye Sızıcı ve Bağlar Belediyesi Meclis üyesi Gönül Aslan’ın hakkında da benzer beyanlar verdiği ve bu beyanların tutuklamaya gerekçe yapıldığı belirtildi.


Diyarbakır’dan ortak tepki: Suç soruşturması değil, sivil toplumu susturma soruşturması


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İran'da Rıza Eşrefi, 13 yaşındaki kızı Romina'yı uyurken öldürdü
Sonraki Haber
Belediyelerin yatırım ödeneklerine artık Erdoğan karar verecek