Ana SayfaGüncelRTÜK, Sevda Noyan’ın sözlerini gündemine alacakmış

RTÜK, Sevda Noyan’ın sözlerini gündemine alacakmış

HABER MERKEZİ – Sevda Noyan’ın tartışma yaratan sözleri için daha önce “Çok büyütülecek bir konu değil” diyen RTÜK Başkanı Şahin, tepkilerin ardından bir açıklama yaptı. Sözlerinin çarpıtıldığını savunan Şahin, “Sevda Noyan’ın söylemleri kamu vicdanını derinden yaralamıştır, uzman raporu gündeme geldiğinde gereği yapılacaktır” dedi.

Sevda Noyan’ın Ülke TV’de sarf ettiği şiddet içerikli sözler için “Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz. Çok büyütülecek bir konu değil” diyen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’den yeni bir Sevda Noyan açıklaması geldi.

Twitter’da paylaştığı açıklamada Şahin, “Sevda Noyan’ın söylemleri RTÜK ilkeleri bakımından asla kabul edilemez. Hukuk dışı çağrılar ve şiddeti teşvik, taviz vermeyeceğimiz kırmızı çizgilerimizdendir. İlgili uzman raporu Üst Kurul gündemine geldiğinde RTÜK olarak söz konusu söylemlerin bir televizyonda yayımlanmasının karşılığı neyse gereği yapılacaktır” dedi.

Sevda Noyan, yazar Esra Elönü’nün sunduğu ‘Arafta Sorular’ adlı programında 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişimiyle ilgili sözleri yüzünden tepki çekmişti.

Noyan, “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Bizim aile 50 kişiyi götürür. Biz çok donanımlıyız maddi manevi olarak. Bizim sitede halen 3-5 kişi var, benim listem hazır” demişti.

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı Noyan’ın sözlerini kurulun gündemine taşıyacağını açıklamış, ancak RTÜK gündeminde görüşülmemişti.

Bu nedenle eleştirilen Şahin, hiçbir kanal arasında ayrımcılık yapmadığını savunmuş; Ülke TV ve Sevda Noyan konusunda RTÜK’ün sonraki toplantıları için rapor hazırlanacağını söylemiş, “Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz. Çok büyütülecek bir konu değil” demişti.

Şahin’in bugünkü açıklaması, Ülke TV’deki şiddet içerikli açıklamalarının RTÜK gündemine alınmamasının yanı sıra, muhalif yayın yapan kanallara ceza kesilmesiyle ilgili olarak eleştirilerin yükseldiği bir anda geldi.

Previous post
"Ruhları bizi devrime inanmaya çağırıyor"
Next post
İzmir'de üreticiden tüketiciye aracısız buluşma: Kent Market açıldı