Ana SayfaEkonomiS&P, Türkiye’nin kredi notunu açıkladı

S&P, Türkiye’nin kredi notunu açıkladı

HABER MERKEZİ – Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s Türkiye’nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunun “B+”, uzun vadeli yerel para birimi cinsinden kredi notunun ise “BB-” olarak teyit edildiğini açıkladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu açıkladı.

Açıklamada, Türkiye’nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu “B+” ve uzun vadeli yerel para birimi cinsinden kredi notunu ise “BB-” olarak teyit edildi.

Açıklamada, Covid-19 pandemisinin Türkiye ekonomisini büyük ihtimalle resesyona iteceği ve bütçe açığını gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 5’i civarında genişleteceği ifade edildi.

Türkiye’nin net kamu borcunun GSYH’ye oranının 2020 yılı sonunda yüzde 34 seviyesinde olacağının tahmin edildiği açıklamada, artan yükümlülüklere rağmen mali hareket alanı bırakmasının beklendiği aktarıldı.

Açıklamada, istikrarlı gürünümün, Türkiye’nin özel sektörünün direncine karşı Covid-19 pandemisi kaynaklı aşağı yönlü risklerin yanı sıra kamu net borç stokunu dengelediği bildirildi.

S&P’nin açıklamasında, döviz kurundaki oynaklığa ve salgın nedeniyle ekonomik faaliyetteki bozulmalara rağmen, Türkiye ekonomisinin bu yılın ikinci yarısında toparlanmasının beklendiği ifade edildi.

Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,1 daralacağının öngörüldüğü açıklamada, ülke ekonomisinin 2021’de ise yüzde 4,2’lik toparlanma göstermesinin beklendiği kaydedildi.

Açıklamada, enflasyonun bu yıl yüzde 11.3, 2021’de 10.3, 2022’de yüzde 9.8 ve 2023’te yüzde 8.9 olacağı öngörüldü.

Ülkedeki işsizlik oranının ise bu yıl yüzde 13.8, 2021’de yüzde 12.5, 2022’de yüzde 11.2 ve 2023’te yüzde 10.7 olacağı tahmin edildi.

Previous post
Canlı Blog | Vaka sayısı 3.7 milyonu, can kaybı 260 bini aştı
Next post
Gazeteci Aygün'ün tahliyesine itiraz