Ana SayfaDünyaUNICEF’ten uyarı: Salgın sonrası çocuk ölümleri artabilir

UNICEF’ten uyarı: Salgın sonrası çocuk ölümleri artabilir

HABER MERKEZİ – Covid-19 salgını nedeniyle getirilen kısıtlamalar dünya genelinde çocukların sağlık hizmetlerine erişimini olumsuz etkiliyor. UNICEF’ten salgın sonrası çocuk ölümlerinin artabileceği uyarısı geldi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), yeni tip Corona virüsünün yol açtığı Covid-19 salgını nedeniyle milyonlarca çocuğun sağlık hizmetlerine erişemediğini ve düzenli aşılarının yaptırılmadığına dikkat çekti.

Söz konusu durumun çocuk ölümlerinde belirgin bir artışa neden olabileceği uyarısı yapıldı.

Salgının beşinci ayında çocuklara yönelik yardım malzemeleri, bunların nakliyatı ve yardım önlemlerinin uygulanmasına yönelik mali yardım ihtiyacının artığını belirten UNICEF, yaptığı acil yardım çağrısını da 651 milyon dolardan, 1 milyar 600 milyon dolara yükseltti.

UNICEF’in açıkladığı rakamlara göre, şu ana kadar salgınla mücadele için ulaşılan meblağ ise 215 milyon dolar.

Özellikle kız çocukları için şiddet tehlikesi büyük

Diğer yandan salgının sosyoekonomik sonuçlarına dikkat çeken UNICEF, Covid-19 salgınının ailelerin ve çocukların acil yardım gereksinimini artıracağına dikkat çekiyor.

DW Türkçe’de yer alan habere göre UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, okulların çoğu yerde kapalı olduğunu, ebeveynlerin çalışmadığını ve bu durumun aileler üzerinde giderek artan bir baskı oluşturduğunu belirtiyor.

Mevcut koşulların ve kötüye giden ekonominin çocukların şiddete ve cinsel istismara maruz bırakılması tehlikesini artırdığına dikkat çeken Fore, özellikle kız çocuklarının cinsel şiddet tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor.

1 milyar 800 bin çocuk kısıtlamaların gölgesinde

Fore’a göre, UNICEF’in harekete geçmesi, çocukları salgının etkilerinden ve uzun vadeli sonuçlarından korumak adına büyük önem taşıyor.

UNICEF verilerine göre, dünyadaki kız ve erkek çocuklarının yaklaşık yüzde 77’si (1 milyar 800 milyon) Corona virüsü nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulandığı 132 ülkeden birinde yaşıyor.

Örgüt, Afganistan, Suriye, Venezuela gibi “halihazırda yıkıma uğramış” ülkelerde ise Covid-19 salgınının “çifte acil durum” yarattığına dikkat çekiyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Dil ve Kültürler Ağı’ndan online 'Kürt Dil Bayramı' programı
Sonraki Haber
Ildikó Enyedi imzalı “Benim 20. Yüzyılım” filmi erişime açılıyor