Ana SayfaToplumsal CinsiyetYargıtay’dan tarihi karar: Boşanan kadın çocuğuna kendi soyadını verebilir

Yargıtay’dan tarihi karar: Boşanan kadın çocuğuna kendi soyadını verebilir

HABER MERKEZİ – Yargıtay, eşinden boşanan bir kadının velayeti kendisine verilen çocuğunun soyadını değiştirebileceğine karar verdi. Kararda, çocuğun soyadının annenin soyadı olarak değiştirilmesinin çocuğun üstün yararına olacağına hükmedildi.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan sosyal medya hesabından, ”Tarihi kararımız” diyerek, boşanmış kadının velayeti kendisine verilen çocuğuna soyadını verebileceğine ilişkin kararı duyurdu.

Bu tarihi kararın gerekçesi ve yargı süreci de Yargıtay tarafından açıklandı.

İHA’da yer alan habere göre bir kadın boşandıktan sonra okula başlayan çocuğu ile soyadlarının farklılığı sebebiyle günlük işlemlerde sorun yaşadığını belirterek, çocuğuna kendi soyadını vermek için mahkemeye başvurdu.

Kadın mahkemede verdiği ifadesinde çocukla ilgili işlemlerde annesi olduğunu belgelemek için nüfus kayıt örneği ile boşanma ilamını ibraz etmek zorunda kaldığını, davalı babanın ortak çocuğa ilgisiz olduğunu ifade etti.

Babasının çocukla uzun süredir görüşmediğini ve nafaka ödemediğini, çocuğun da anne ile kendi soyadının farklı olmasından rahatsız olduğunu ve anne ile aynı soyadını taşımak istediğini belirtti.

Mahkeme ise evlilik içinde doğan çocuğun Türk Medeni Kanunu’nun 321. maddesine göre babanın soyadını aldığını, çocuğun soyadının bu suretle belirlendikten sonra onun soyadını velayet hakkına dayanarak değiştirmenin kanun maddesindeki düzenleme karşısında mümkün olmadığına hükmetti.

Mahkeme, çocuğun soyadının ancak ergin olduktan sonra annesinin soyadıyla değiştirebileceğine karar verdi.

Kadının kararı istinafa taşıması üzerine konuyu değerlendiren Bölge Adliye Mahkemesi 2. Hukuk Dairesi, davacının talebini reddetti.

Kadının kararı temyiz etmesi üzerine devreye giren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, verdiği karararda Anayasa Mahkemesi’nin benzer bir davada velayeti kendisine verilen annenin çocuğuna soyismini verememesini Anayasa’ya aykırı bularak yerel mahkemeye gönderdiğini hatırlattı.

Kararda velayet hakkına sahip davacı annenin soyadlarının farklı olmasından çocuğun rahatsız olduğunu ve anne ile aynı soyadını taşımak istediğini ileri sürdüğü belirtildi.

Verilen kararda, “Çocuğun soyadının annenin soyadı olarak değiştirilmesinin çocuğun üstün yararına olabileceği anlaşılmaktadır” denildi.

Ayrıca kararda, erkeğe verilen soyadı belirleme hakkının kadına verilmemesi cinsiyet eşitsizliği olarak değerlendirildi.

Yargıtay, annenin kendi soyadı ile değiştirmesini engelleyici yasal bir düzenleme bulunmadığını vurgulayarak, Aile Mahkemesi’nin verdiği kararı oy birliği ile bozdu.

Previous post
Uçak ve trenler için biletler satışta
Next post
Polis 'yasağı ihlal etti' bahanesiyle evinin önünde oturan yurttaşları darp etti