Ana SayfaGüncelYazar Ragıp Zarakolu hakkında soruşturma

Yazar Ragıp Zarakolu hakkında soruşturma

HABER MERKEZİ – İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, yazar Ragıp Zarakolu hakkında “Makus kaderden kaçış yok” başlıklı yazısı nedeniyle soruşturma başlattı.

Yazar Ragıp Zarakolu hakkında “Makus kaderden kaçış yok” başlıklı yazısı nedeniyle soruşturma başlatıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Organize Suçlar Soruşturma Bürosu’nun, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un suç duyurusu üzerine Zarakolu hakkında, “darbe mesajı vererek Anayasal düzeni hedef almak” suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Ne olmuştu?

Yazar Ragıp Zarakolu, 5 Mayıs günü Evrensel gazetesi ve Artı Gerçek’te “Makus kaderden kaçış yok” başlıklı köşe yazısı yazmıştı.

Zarakolu yazısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Demokrat Parti’nin tamamlayamadığı, (Süleyman) Demirel’in kısmen başarılı olduğu otoriterleşmeyi yapısal ve İslam-Türk sentezine dayanan bir temel üzerine oturtmaya giriştiğini” kaydederek şunları ifade etmişi:

“Zaten bunun temelleri 1980 yılında Kenan Evren Cuntası tarafından atılmıştı.
“Türkiye dünya demokratik ülkeleri listesinden, otoriter ülkeler listesine düşüş yaptığı için kendini başarılı sayabilir!
“RTE’de bir Menderes travması vardı. Demirel gibi kısmen. (Adnan) Menderes olmamak için Demirel’in atmadığı takla, kurmadığı ittifak kalmamıştı. Ecevit ile bile uzlaştı, onu başbakan yaptı ve ona kanlısı Bahçeli ile hükümet bile kurdurdu.
“Korona günleri, bırakın Türkiye’yi tüm dünyayı bir sorgulamaya yöneltmekte. Bundan RTE’nin ve tayfasının kaçması mümkün değil.”

Aynı gün, Cumhurbaşkanlığı İletişim İletişim Başkanı Fahrettin Altun,, Zarakolu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik ‘darbe ve idam tehdidinde bulunduğu’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

Zarakolu, kendisine yöneltilen “darbecilik” suçlamalarına “Hayatım darbelere, darbeci eğilimlere karşı mücadele ile geçti” diyerek yanıt vermişti.

6 Mayıs günü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zarakolu hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.


Erdoğan’dan da Zarakolu hakkında suç duyurusu

Fahrettin Altun’dan suç duyurusu, Ragıp Zarakolu’ndan açıklama


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Rekabet Kurumu’ndan 29 firmaya soruşturma
Sonraki Haber
BDDK'den üç yabancı bankaya işlem yasağı