Ana SayfaEğitim“YKS ve LGS sınavları ertelensin” kampanyası

“YKS ve LGS sınavları ertelensin” kampanyası

HABER MERKEZİ – Eğitim Sen, YKS ve LGS sınavlarının Covid-19 salgınının tamamen bitene dek ertelenmesi için imza kampanyası başlattı.

Hükümetin ‘normalleşme planı’ çerçevesinde, yeni tip Corona virüsünün yol açtığı Covid-19 salgınına ilişkin tedbirler kapsamında 25-26 Temmuz tarihlerine ertelenen YKS’nin 27-28 Haziran 2020 tarihine alınmasına ve LGS’nin 20 Haziran 2020 tarihinde yapılmasına karar verilmişti.

Başta öğrenciler, veliler ve eğitimcilerin tepkisine neden olan karara karşı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) kampanya başlattı.

Change.org üzerinden başlatılan imza kampanyasında YKS ve LGS sınavlarının ertelenmesi talep ediliyor.

Kampanya metni ise şöyle:

“Milyonlarca öğrencinin geleceğini, belirleyecek, aynı zamanda da yüzbinlerce öğrencinin, eğitim ve bilim emekçisinin sağlığını yakından ilgilendiren bir konuda 04 Mayıs 2020 tarihinde yapılan açıklamalar kaygılarımızı ve korkularımızı artırdı.
“20 Haziran tarihinde yapılacak olan LGS ve 27-28 Haziran tarihinde yapılacak olan YKS öğrencilerimizin yaşamı açısından belirleyici öneme sahiptir. Salgının henüz bitmeyeceğinin belli olduğu bir dönemde, alınan önlemler ne olursa olsun, yapılacak olan sınavlara öğrencilerimiz korku ve kaygı ile katılacaktır.
“Ayrıca, YKS’nin Temmuz ayında yapılacağı düşüncesi ile hazırlıklarını sürdüren, bu tarihe göre planlarını yapan öğrenciler, sınavın yeniden Haziran ayına alınması ile ciddi sorunlar yaşamıştır. Yaşamlarının başlangıcında çocuklarımıza yaşatılan travmayı kabullenmek mümkün değildir. Bu nedenle biz aşağıda imzası olanlar, YKS ve LGS’nin salgın tamamen bittikten sonra yapılmasını istiyoruz. (YKS’nin yeniden Temmuz ayına alınmasını istiyoruz.)”

Kampanyaya BURADAN ulaşabilirsiniz.
Önceki Haber
HDP: İktidar baroların sesini kısmak, STK’leri ele geçirmek istiyor
Sonraki Haber
Tahran'da deprem: İki ölü, onlarca yaralı