Ana SayfaGüncel21 Kürt siyasetçiye 148 yıl hapis cezası

21 Kürt siyasetçiye 148 yıl hapis cezası

HABER MERKEZİ – Mardin’de aralarında 2016 yılında yerlerine kayyum atanan Kızıltepe ve Artuklu Belediye eşbaşkanlarının da olduğu 50 Kürt siyasetçinin yargılandığı KCK Davası’nda 21 siyasetçiye 148 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

50 Kürt siyasetçi hakkında 2009 yılında başlatılan bir soruşturma kapsamında 2014 yılında açılan KCK Davası’nın karar duruşması Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Yargılananlar ve avukatlarının katılmadığı duruşmada, savcılık mütalaasının ardından mahkeme kararını açıkladı.

Mahkeme 21 Kürt siyasetçiye toplamda 148 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Hapis cezası alan Kürt siyasetçiler şöyle:

  • Abdülaziz Bilgin, Gülten Yıldız, Mehmet Doğan,  Adil Başaran, Ali Özkan ve Abdullah Akikol hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiası ile 8 yıl hapis cezası,
  • Cemal Veske, Emine Damar, Kemal Kaçmaz, Rıdvan Tarhan, Sadat İlek, Sadiye Aslan, Selahattin Aydoğdu, Şükran Koyuncu, Atiye Aydın ve Bedii İçen ile Artuklu Belediyesi eski Eşbaşkanı Sevinç Bozan’a 6 yıl 3 ay hapis cezası,
  • Kızıltepe Belediye eski Eşbaşkanı Leyla Salman ile Orhan Ablak ve Tarık Acay’a 7 yıl 6 ay hapis cezası veren mahkeme Mehmet Tanhan’a da 9 yıl hapis cezası verildi.

10 kişiye beraat, 19 kişinin yargılanmasına devam kararı

Mehmet Nezir Akaalp, Naime Akın, Ronayi Avcı, Tahir Cebe, Veysi Parıldı, Ayhan Doğan, Ayşe Şimdi, Ceylan Yalçın, Gülcihan Gültekin, ve Hüzni Ağırman hakkında beraat kararı veren mahkeme, Abdülcabbar Sun ve Feyza Aksoy ile Mehmet Reşit Kaplan’ın farklı mahkemelerde aynı dönem benzer iddialarla açılan dosyalarının olması nedeniyle ilgili dosyaların sonucunun beklenmesine karar verdi.

Mahkeme Mehmet Remzi Tanrıkulu, Orhan Gümüş, Ayşe Toprak ve Davut Yarıcı’nın yakalama kararlarının uygulanamadığı gerekçesi ile dosyalarının ayrılmasına karar verirken, Şeyh Davut Arkadaş ve Tahir Adal’ın Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandıkları başka bir dosya olması nedeniyle de dosyalarının tefrikine karar verdi.

“FETÖ savcılarının hazırladığı dosya”

Davanın avukatları soruşturmanın “FETÖ” soruşturmaları kapsamında meslekten men edilen savcılar tarafından açılan bir soruşturma olduğunu ve döneminde savcılarının halen tutuklu olduğunu belirtti.

Yine 2009 yılında Mardin TEM şubede görevli polisler tarafından ‘kanunsuz şekilde toplanan ve üretilen deliller sonucu açılan bir soruşturma olduğunu’ belirten avukatlar, ‘dosyanın kanunsuz bir şekilde başlatıldığını ve yine kanunsuz bir şekilde cezalar verildiğini’ belirtti.

Avukatlar, KCK davalarının Cumhurbaşkanlığı sitesinde dahi ‘FETÖ tarafından hazırlanan ‘kumpas’ davalar arasında olduğunu ancak sonra siteden çıkarıldığını’ hatırlatarak, ‘verilen kararların ve yargılamanın kanunsuz olduğunu’ ifade etti.

Avukatlar dosyayı istinaf mahkemesine taşıyacaklarını belirtti.


Mezopotamya Ajansı

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Gazetecilerden üçüne tahliye, üçünün tutukluluğuna devam kararı
Sonraki Haber
Canlı Blog | Pandemi büyüyor; vaka ve ölüm sayısı artmaya devam ediyor