Ana SayfaDünyaAlmanya, Türkiye’yi “risk bölgesi” ilan etti

Almanya, Türkiye’yi “risk bölgesi” ilan etti

HABER MERKEZİ – Almanya, Türkiye dahil olmak üzere 130 ülkeyi Corona virüsü tehlikesi nedeniyle risk bölgesi ilan etti. Türkiye’ye gidenler dönüşte karantinaya alınacak.

Almanya, 130 ülkeyi “Corona virüsü risk bölgesi” olarak sınıflandırdı.

Robert Koch Enstitüsü tarafından hazırlanan ve düzenli olarak güncellenen listede, Türkiye de bulunuyor.

Listede ayrıca, Almanya vatandaşlarının tatil için tercih ettikleri Mısır, Tayland ve Fas gibi ülkeler de yer alıyor.

Böylece uluslararası seyahat uyarısı gereği, listede yer alan ülkelere gidenlerin Almanya’ya döndüklerinde 14 gün ev karantinasında kalmaları zorunlu hale geldi.

Yüksek salgın riski göz önünde bulundurularak belirlenen risk bölgelerinden Almanya’ya hava, deniz ya da kara yoluyla giriş yapanların, yetkili sağlık kuruluşlarıyla giriş yaptıkları bilgisini paylaşmalarının ardından evlerinde 14 gün karantinaya girmeleri ve bu süre zarfında ev dışından kimseyle görüşmemeleri gerekiyor.

Almanya’nın Türkiye’yi “riskli ülke” olarak sınıflandırmasını DW Türkçe’ye değerlendiren Kuzey Ren Vestfalya (NRW) Eyaleti Milletvekili Volkan Baran, uygulama nedeniyle Almanya vatandaşlarının Türkiye’de tatil yapma eğilimlerinin büyük ölçüde azalacağını söyledi.

Baran, “Çok sayıda Türkiye kökenli yaz tatillerini memleketlerinde geçiriyor, ailelerini ve akrabalarını ziyaret ediyor. Ama şimdi geri döndüklerinde 14 gün evde kalmak zorunda olacaklar. Bu durumda ya tatillerini erkenden bölüp dönecekler ya da karantina nedeniyle özel izin almayı deneyecekler” diye konuştu.

Ev karantinası uygulamasından muaf olabilmek için Covid-19 semptomları görülmediğini ve Corona virüsü taşıyıcısı olunmadığını belgelemek gerekiyor.

Avrupa Birliği üyesi veya Robert Koch Enstitüsü tarafından kabul edilen ülkelerden alınan raporlar geçerli sayılıyor. Raporun Almanya’a giriş yapmadan en fazla 48 saat önce alınmış olması şartı da aranıyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Kirazlıyayla'da kadınlar direnişte: ‘Ölsek de topraklarımızı maden şirketlerine vermeyeceğiz’
Sonraki Haber
Konya'da bir sürücü 9 yaşındaki çocuğu darp etti