Ana SayfaGüncelAlmanya’dan 33 milletvekili: Tutuklu siyasetçilerle dayanışmamızı ifade ediyoruz

Almanya’dan 33 milletvekili: Tutuklu siyasetçilerle dayanışmamızı ifade ediyoruz

HABER MERKEZİ – Almanya’dan 33 parlamenter Türkiye’de HDP’ye yönelik baskıları ve seçilmişlerin tutuklu olmasını ortak bir açıklamayla eleştirdi, hem Almanya hükümetine hem de Avrupa’daki yetkili organlara çağrı yaptı.

Almanya’dan Sol Parti, Yeşiller, Hür Demokratlar Partisi (FDP) ve iktidar ortağı Sosyal Demokratlar Partisi (SPD) üyesi 33 parlamenter bir açıklama ile HDP’yle dayanışma mesajı paylaştı.

HDP’ye dönük baskılara ve partinin seçilmişlerinin tutuklanmasına dikkat çekilen açıklamada, Almanya hükümetine ve Avrupa’daki yetkili organlara çağrı yapıldı.

33 parlamenterin açıklaması şöyle:

“Alman eyalet parlamentolarında ve Alman Federal Meclisi’nde çeşitli meclis gruplarının üyesiyiz. Türkiye’de muhalefette olan siyasetçilerin durumu ile ilgili endişe duyuyoruz. Bunun en son örneği HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile CHP’li Enis Berberoğlu’nun vekilliklerinin gasp edilmesidir. Farisoğulları hala rehin tutulmaktadır. Ağır hukuk ihlali sadece tutuklama ile sınırlı değildir. Milletvekilliklerinin düşürülmesi de yasa dışıdır.

“Geçen yıl yapılan yerel seçimlerden bu yana, seçilmiş 45 HDP’li belediye eşbaşkanının görevi gasp edildi. Bir önceki yasama döneminde de, HDP’den 26 milletvekili siyasi ve keyfi nedenlerinden tutuklandı. Türkiye’deki siyasi tutukluların yargılama sürecinden ve durumlarından son derece endişeliyiz. Tutuklu siyasetçiler ile dayanışmamızı ifade ediyoruz.

“Türkiye’de basın özgürlüğü çok ciddi bir şekilde kısıtlanmış durumda, neredeyse yok. Bu nedenle, tutuklu siyasetçilerin güçlü uluslararası dayanışmaya ve durumları hakkında daha fazla medya haberlerine ihtiyaçları vardır.

“Mevcut yasanın Avrupa Konseyi tarafından önceden uyarmış olduğu ve özellikle ciddi olduğu tüm durumlarda uygulanmasını bekliyoruz. Bunların arasında Selahattin Demirtaş ve hükümet tarafından seçimlere katılması onaylanan fakat seçimden sonra görevden alınan belediye başkanlarının AİHM kararları da yer alıyor.

“Alman hükümeti gibi uluslararası partnerler, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve insan haklarına uyumu vurgulamak için Türkiye ile ekonomik ilişkilerini kullanmalıdır. Avrupa Birliği Konseyi’nin önde gelen bir üyesi olarak, Federal Almanya Hükümeti Türkiye üzerinde etkisini yükseltmelidir. Almanya, Türkiye’ye seyahat uyarısının kaldırılması konulu görüşmelerden önce, Türkiye’deki temel hakların durumunu tartışılmalıdır. Son olarak, Türkiye’de Almanya’dan gelen yolculardan da siyasi ve keyfi nedenlerle tutuklananlar oldu.”

Sol Parti Federal Meclis Parlamenteri Gökay Akbulut ve Hamburg Meclis Üyesi Cansu Özdemir’in öncülüğünde hazırlanan ortak açıklamaya imza atan parlamenterler şöyle:

Kazım Abacı (Hamburg Meclisi, SPD), Gökay Akbulut (Federal Meclis, Sol Parti), Luise Amtsberg (Federal Meclis, Yeşiller), Miriam Block (Hamburg Meclisi, Yeşiller), Sabine Boeddinghaus (Hamburg Meclisi, Sol Parti), Deniz Çelik (Hamburg Meclisi, Sol Parti), Filiz Demirel (Hamburg Meclisi, Yeşiller), Carola Ensslen (Hamburg Meclisi, Sol Parti), Alske Freter (Hamburg Meclisi, Yeşiller), Olga Fritzsche (Hamburg Meclisi, Sol Parti), Michael Gwosdz (Hamburg Meclisi, Yeşiller), Norbert Hackbusch (Hamburg Meclisi, Sol Parti), Sina Imhof (Hamburg Meclisi, Yeşiller), Stephan Jersch (Hamburg Meclisi, Sol Parti),  Andrea Johlige (Brandenburg Meclisi, Sol Parti), Katja Kipping (Federal Meclis, Sol Parti), Lisa Kern (Hamburg Meclisi, Yeşiller), Farid Müller (Hamburg Meclisi, Yeşiller), Juliane Nagel (Brandenburg Meclisi, Sol Parti), Cansu Özdemir (Hamburg Meclisi, Sol Parti), Cem Özdemir (Federal Meclis, Yeşiller), Tobias Pflüger (Federal Meclis, Sol Parti), Filiz Polat (Federal Meclis, Yeşiller), Bernd Riexinger (Federal Meclis, Sol Parti), Stephanie Rose (Hamburg Meclisi, Sol Parti), Claudia Roth (Federal Meclis, Yeşiller), Bijan Djir-Sarai (Federal Meclis, FDP), Ali Şimşek (Hamburg Meclisi, SPD), Helin-Evrim Sommer (Federal Meclis, Sol Parti), Margit Stumpp (Federal Meclis, Yeşiller), Hakan Taş (Berlin Meclisi, Sol Parti), Cindi Tuncel (Bremen, Sol Parti), Yusuf Uzundağ (Hamburg Meclisi, Yeşiller)
Önceki Haber
Bitlis'teki 15 köyde askeri operasyon için sokağa çıkma yasağı
Sonraki Haber
Mehmet Atlı: Müzik benim mekânım