Ana SayfaDünyaAmerikalı Siyah Sosyalistler’den “ikili güç” için 7 başlıklı öneri

Amerikalı Siyah Sosyalistler’den “ikili güç” için 7 başlıklı öneri

HABER MERKEZİ – George Floyd’un beyaz bir polis tarafından öldürülmesi sonrası ABD’de başlayan isyan dalgasıyla beraber adını sıkça duyar olduğumuz Black Socialists in America (BSA-Amerikalı Siyah Sosyalistler), ‘kapitalizme karşı küresel mücadele için’ bir dizi açıklama yaptı. Grubun Twitter hesaplarından yapılan açıklamalarda devam eden eylemleri uzun vadeli bir stratejiye bağlamanın olanaklarına, demokratik/kooperatif alternatifler oluşturmanın önemine ve yeni özyönetim modellerinin zaruretine vurgu var. Tüm bunlarla beraber “ikili güç oluşturma” çağrısı yapıyorlar. Mezopotamya Ajansı’nın tercüme ettiği Amerikalı Siyah Sosyalistler’in bu açıklamasını paylaşıyoruz.


Birçok insan kapitalizm canavarının, beyazların üstünlüğünün, ataerkilliğin ve diğer sosyal tahakküm sistemlerinin hepsine birden bakınca gelip örgütümüzün üyelerine “Ne yapmalıyım?” diye soruyor. Cevap şu: Bulunduğunuz yerde ikili güç üretmeye başlayın.

“Bulunduğunuz yerde ikili güç ürütmeye başlayın” derken kastettiğimiz, işyerinizde veya çalıştığınız endüstride sistemden aynı şekilde iğrenen diğerleriyle bir araya gelmeniz ve demokratik/kooperatif alternatifler oluşturmak için onlarla birlikte çalışmanız gerektiğidir.

Bunun altında yatan fikir, kendi toplumunuzda ve komşu topluluklarınızda, sizinkiyle ortak ilkelerle ve geleceğe yönelik ortak bir vizyonla girişilen çabaları birleştirmeye ve büyük ölçüde herkes için işyeri demokrasisini ve topluluk içi demokrasiyi genişletme fikrine dayanmaktadır.

Ekonomik açıdan bir şeyleri kendimiz düzenleme yoluna gidebilirsek, hükümetin içindeki politik güçlere rakip olabilecek yeni değerler, yeni kültürler ve hatta yeni özyönetim modellerine bağlı olmanın yanı sıra yeni bir politik gücü üretebileceğiz.

Tüm bunlar için kilit nokta, artı değerin sürekli olarak en çok ihtiyaç sahiplerine, yani yoksul ve işçi sınıfına ve siyah topluluklarına ve ekonomik kalkınmaya tahsis edilmesidir.  Buna ek olarak, artı değer yeni siyasi alt-yapıya tahsis edilmelidir.

Bu yüzden politika çok önemli. Kooperatifler, kredi birlikleri,  toplum toprak fonları ve bunların gelişigüzelce yayılması bizi kapitalizmden, beyaz üstünlüğünden ya da diğer egemenlik sistemlerinden kurtaramayacak. Bu tür kurumları politik olarak geliştirmemiz gerekli.

Aslında, sol siyaset, sol strateji veya vizyon olmadan yukarıda bahsedilen kurumlardan herhangi biri geliştirilirse, kapitalizm tarafından seçilecek, emilecek ya da yok edilecektir.nTarih boyunca bu farklı küresel bağlamlarda daha önce oldu ve yüzde 100 tekrar olabilir.

Ve bu tür kurumları politik olarak geliştirmemiz gerekliliğinin yanı sıra aynı zamanda bu derinleşen krizin zorluklarını zamanında karşılayabilmek için bu kurumların gerçek sosyal hareketlerle güçlendirilmesine ihtiyacımız var. (Bunun için çok fazla zamanımız yok)

Şu anda, çoğu insan bu tür ekonomik ve sosyal “ikili güç” gelişimi için gerekli bilgi veya kaynaklara erişememektedir ve bu yüzden @DualPowerApp’ın açık kaynak geliştirmesini önceliğimize aldık.

İnsanların demokratik örgütlenme modelleri ile tanışmaları ve daha basit oylama mekanizmaları sağlamaları gerektiği gibi aynı zamanda başkalarıyla güvenli bir şekilde inşa edilmiş tecridi kırma araçlarına ihtiyaçları var. İnsanları çevrimdışı yakalamanın zorluğu da ortada.

Dijital alandan uzaklaşarak çevrimdışı ve dijital ortamdan kopuk gerçek dünyada organize etmiyoruz; dijital alanı insanların kendilerini örgütlemeleri ve verimli (ama güvenli) bir şekilde organize etmelerine yardımcı olmak için kendi yararımıza kullanmalıyız. @DualPowerApp bu ihtiyaca karşılık olacak.

Anlık eylemleri uzun vadeli bir stratejiye bağlamak için şu anda üzerinde çalışmamız gereken en az yedi başlık var:

  • Karşılıklı yardım
  • Gıda egemenliği
  • Kooperatif ekonomisi
  • Toplumsal üretim
  • Özsavunma
  • Halk meclisleri
  • Genel grev

Bu alanlar, örgütümüz ve ortaklarımız ‘ikili güç’ altyapısının daha yaygın gelişimi için yeni dijital araçlar ve kaynaklar sağlamaya uğraşırken, (içinden geçtiğimiz) anı dönüştürebilmek üzerinde çalışmaya başlamamız gereken alanlardır.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
NASA'nın keşif aracı 17 Temmuz'da fırlatılacak
Sonraki Haber
Korona günlerinde aşk üstüne bir deneme