Ana SayfaGüncelBaro başkanları, Metin Feyzioğlu’na sırt çevirdi

Baro başkanları, Metin Feyzioğlu’na sırt çevirdi

HABER MERKEZİ – Ankara’ya girişleri şiddetle engellenen ve oturma eylemine başlayan baro başkanları, kendileriyle görüşmeye gelen TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nu sırtlarını çevirerek, protesto etti.

Baroların seçim sisteminin değiştirilmek istenmesine karşı “Savunma Yürüyor” sloganıyla yürüyen baro temsilcileri, Ankara’da engellenmelerine karşı başlattıkları oturma eylemini sürdürüyor.

Günlerdir süren eylemlerde istifası istenen Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu da bugün baro başkanlarının bulunduğu alana gelerek, görüşmek istedi.

Baro başkanları, Feyzioğlu ve beraberindekilere sırtlarını dönerek, görüşmeyi kabul etmedi.

Baro başkanları, “Sen bize sırtını dönersen biz de sana sırtımızı döneriz” ifadelerini kullandı.

Hükümet ne diyor, barolar ne istiyor?

Başta barolar olmak üzere meslek örgütlerinin seçim yönteminin değiştirilmesi iktidarın gündeminde.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mayıs ayı başında bazı meslek örgütlerinin seçim sistemlerinin değiştirileceği yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

Erdoğan, “Meclis’te neticelenmeyi bekleyen çok düzenleme bulunuyor. Bunlardan biri de meslek kuruluşlarının seçim usullerinin yeniden belirlenmesi ile ilgili taslaktır” diye konuşmuştu.

Erdoğan’ın bu açıklaması, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın nefret içerikli Cuma Hutbesi’ne barolardan yükselen tepki üzerine gelmişti.

Baroları hedef alan Erdoğan, “Ankara Barosu’nun ve aynı zihniyetteki yapıların Diyanet İşleri Başkanımız ile onun şahsında İslama yönelik fütursuz saldırılarına şahit olduk. Sadece bu örnek dahi meslek kuruluşlarının seçim yöntemiyle ilgili düzenlemenin aciliyetini ve ehemmiyetini göstermiştir” diyerek seçim sistemine müdahale sinyali vermişti.

Buna, Türkiye Barolar Birliği ve 81 ilin baro başkanlıkları yazılı bir açıklamayla tepki göstermişti.

Açıklamada, “Ülkemiz aylardır Corona virüsü salgınıyla, ekonomik ve toplumsal ve siyasi sorunlarla mücadele etmektedir. Özelde ise Avukat meslektaşlarımızın yaşadığı sorunlar tahammül edilmez boyutlara ulaşmıştır” denilmişti.

Avukatlık Kanunu’nda barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerinin doğru bulunmadığının vurgulandığı açıklamada, “Bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini, Ülkemizin gerçek gündemlerinin çözümüne dönülmesini talep ediyoruz” diye belirtilmişti.

Avukatlık Kanunu hazırlanması aşamasında asıl muhatabın barolar ve Türkiye Barolar Birliği olması gerektiği vurgulanırken, şu talep dile getirilmişti:

“Türkiye Barolar Birliği nezdinde, 80 baronun, uzmanlar ve akademisyenlerin katılımıyla bir komisyon oluşturulmalı, bu komisyonca hazırlanacak tasarı, kamuoyu ve ilgililerle paylaşılmalıdır. Doğru, adil ve hukuki olan hareket tarzı bu olmalıdır.”

Barolara fiili gözaltı, oturma eylemi sürüyor
Önceki Haber
Trans kadın cinayeti: Gökçe'yi öldüren Şahin Yalçın'a müebbet hapis
Sonraki Haber
TBB İnsan Hakları Merkezi Genel Sekreteri istifa etti