Ana SayfaKitap‘Bebekten Katile Erkeklik’

‘Bebekten Katile Erkeklik’

HABER MERKEZİ – Kadın cinayetlerinin manşetlere taşındığı bir dönemde erkek şiddetini yaratan koşulları feminizmin ışığında irdeleyen akademisyen Aslıhan Burcu Öztürk’ün “Bebekten Katile Erkeklik: Kadına Şiddet Uygulayan Erkekler” adlı kitabı, Nika Yayınevi etiketiyle raflarda yerini aldı. Kitabın arka kapak yazısını paylaşıyoruz.

Kadına yönelik şiddet uygulayan erkeklerin, yaşamları boyunca bu yönde nasıl yoğrulduklarını ve o kaskatı erkeklik ceketini giymeye çabalarken nasıl yorulduklarını anlamak için yola çıkmak… Erkeğe atfedilen güç ve yaşanan güçsüzlük çelişkisinin, şiddetle patlak verişinin haritasını çizme… Bunu bir kadın akademisyen olarak araştırmak, yeni keşiflere zorlayan bir süreç!

Şiddetle kuşatılan erkeğin, çocukluktan yetişkinliğe evde, okulda, işte, yatak odasında, askerde ve cezaevinde verdiği erkeklik sınavı, kendini var eden kadını yaralayarak, yok ederek geçmeye çalışmasını çözümledim, tabi ki feminizmin ışığında.

Kadın cinayetlerinin üçüncü sayfa haberlerinden manşetlere taşındığı, şiddetin tüm biçimlerinin sıradanlaşarak yaşamlarımıza sızdığı günlerin, aynı zamanda hem kadınlar hem de erkekler için barışçıl ve özgür bir yaşamın tohumlarını da yeşertebileceği umuduyla kitaba dönüşen bir çalışma bu.

Öfke uyandıran şiddetin kaynaklarını anlama çabasının, insanı daha olgun ve sakin kılan yolculuğunun sonunda başladığımdan farklı bir yerdeydim artık… Çoğalmak istedim. Okurla birlikte ve aydınlık bir geleceğe doğru…


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Mustafa Yaşar'dan ilk öykü kitabı
Sonraki Haber
Hakikat karşıtlığı olarak yalan ve bir yalancının portresi – Doğan Amed