Ana SayfaEkolojiBingöl depremi: Dinerbey köyündeki evlerin çoğu yıkıldı

Bingöl depremi: Dinerbey köyündeki evlerin çoğu yıkıldı

HABER MERKEZİ – Bingöl Karlıova depreminde birçok ev ve hayvan barınağının yıkıldığı Yedisu ilçesinin Dinerbey köyünde hasar gören bazı evler de artçı sarsıntılar sonucunda yıkıldı.

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde 14 Haziran’da meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremin ardından biri 5.6, 3’ü de 4’ün üzerinde olmak üzere 200’ü aşkın artçı sarsıntı yaşandı.

Depremin yaşandığı bölgede özellikle Karlıova ve Yedisu ilçelerine bağlı köylerde çok sayıda ev ve hayvan barınağı yıkıldı ya da hasar gördü.

İlk depremde hasar gören evlerin de daha sonra meydana gelen artçı sarsıntılar sonucunda yıkıldığı belirtildi.

Depremden en fazla etkilenen köylerden biri de Yedisu ilçesine bağlı Dinerbey köyü oldu.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre depremin ardından, ikamet ettiği Aydın’dan ailesine yardım etmek için köye gelen yurttaşlardan Hikmet Tepe, köydeki evlerinin çoğunun yıkıldığını söyledi.

İlk depremde hasar gören evlerinin ikinci depremde tamamen yıkıldığını dile getiren Tepe, 20 hanelik köylerinde AFAD ekipleri tarafından çadır ve erzak yardımı yapıldığını, ancak bu yardımların yeterli olmadığını ifade etti.

Ağır hasar gören evlere girmenin mümkün olmadığını kaydeden Tepe, “Ne annem ne babam eve giremiyorlar. Bu evlere hiçbir zaman girilmez artık. Çünkü yerle bir olmuş, kullanılamaz haldeler” dedi.

Köyde bulunan tüm ahırların da yıkıldığını kaydeden Tepe, yaklaşık 10 küçükbaş hayvanın göçük altında kalıp öldüğünü ifade etti.

Köye ulaşım noktasında büyük sıkıntılar yaşandığının altını çizen Tepe, “Köye ulaşmak için köprü gerekiyor. Ancak köprü yok. Erzak geliyor, yaya getirmek zorunda kalıyoruz. Yol olmadığı için mağdur durumdayız” diye belirtti.

Depremin ardından bölgeye gelen gazetecilerin tüm haberleri yardımlar üzerinden vermesine de tepki gösteren Tepe, köylerde ağır hasarın meydana geldiğini, bunun gerçek yönüyle ele alınıp aktarılması gerektiğini sözlerine ekledi.


Bingöl’de deprem: Bir korucu yaşamını yitirdi

Bingöl’de 5.6 büyüklüğünde bir deprem daha


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Konya'da bir sürücü 9 yaşındaki çocuğu darp etti
Sonraki Haber
KADEP Genel Başkanı Lütfü Baksi’ye 6 yıl 3 ay hapis