Ana SayfaToplumsal CinsiyetCeren Damar’ın babası, sanık avukatı Bıçak’ı şikayet etti: Meslekten men edilsin

Ceren Damar’ın babası, sanık avukatı Bıçak’ı şikayet etti: Meslekten men edilsin

HABER MERKEZİ – Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, öldürülen kadını suçlayan ifadeler kullanan sanık avukatı Vahit Bıçak hakkında meslekten men edilmesi talebiyle şikayette bulundu.

Akademisyen Ceren Damar Şenel’in babası Mustafa Damar, müvekkili Hasan İsmail Hikmet’i savunurkenki beyanlarıyla Ceren’i suçlayan ve tepki çeken avukat Vahit Damar’dan şikayetçi oldu.

Hürriyet’ten Mesut Benli’nin haberine göre Ceren’in babası 2 Haziran tarihinde Ankara Barosu’na başvurarak, Bıçak’ın savunması ve açıklamaları nedeniyle meslekten men edilmesini istedi.

Şikayet dilekçesinde şu ifadeler kullanıldı:

“Yargılamanın başından sonuna kadar katilin avukatlığını yapan Vahit Bıçak, gerek mahkeme salonunda gerekse mahkeme salonu dışında medya aracılığıyla ve kamuoyunun gözü önünde infial yaratacak şekilde; Avukatlık Meslek Kuralları, Avukatlık Meslek Onuru ve Avukatlık Etiği ile bağdaşmayan söz ve eylemleriyle, maktul Ceren Damar’ın manevi hatırasına yönelen hakaretlerde bulunduğu gibi ailemize hakaret ve tehditlerde bulunmuştur.
Avukat Vahit Bıçak’ın beyanları pek çok yönden savunma dokunulmazlığı hakkı sınırlarını fersah fersah aşmış; hukuki olmayan, bilimsellikten uzak, kurguya dayalı, çarptırılmış, somut olaydan uzak ve kanıtlayacak hiçbir delil ortaya koymadan hukuka ve hukuk mesleğinin kabul görmüş standartlarına ve meslek ahlak kurallarına uygun olmayan yalan beyanları iftiraya, suç uydurmaya dönüşmüş ve hakaret suçunu oluşturmuştur.
Avukat Vahit Bıçak hakkında disiplin soruşturması başlatılarak ihlal ettiği Meslek Kuralları maddelerinden ve resen uygulanacak maddelerden; ayrıca biz aileye yönelik hakaret, tehdit ve Ceren Damar’ın manevi hatırasına hakaret eylemlerinden cezalandırılması ve meslekten men edilmesini talep ediyoruz.”

Damar’ın önümüzdeki günlerde de, Bıçak hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağı belirtildi.

Ankara Barosu, kullandığı ifadeler dolayısıyla Bıçak hakkında daha önce soruşturma başlatmıştı.

Bıçak ne demişti?

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’in üniversitedeki odasında öldürülmesiyle ilgili öğrencisi Hasan İsmail Hikmet’in yargılandığı davanın karar duruşması 21 Şubat’ta Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılmıştı.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti sanık Hikmet’e ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermişti.

Ancak bu karara karşın mahkemede sanık avukatlığı yapan Vahit Bıçak’ın beyanları tepki toplamıştı.

Bıçak, “Cumhurbaşkanımızın 15 Temmuz sonrası emriyle başlatılan birlik çağrısına rağmen  Ceren Damar 15 Temmuz lehine tweet attı” demişti.

Ceren Damar’a vurulan darbelerin ölümcül olmadığını savunan Bıçak, “Darbeler hayati yerlerine denk gelmiyor. Biz olay yerinde yanlış müdahaleden dolayı Ceren Damar’ın hayatını kaybettiğini düşünüyoruz” diye konuşmuştu.

Bıçak, “Ceren Damar bir kadın cinayeti davası değildir” diye devam etmişti.

“Beraberliklerinin bitmesinin ardından Ceren Damar, sanığı notları üzerinden tehdit etmiş ve okulda her karşılaştıklarında sanığı cinsel ilişkiye zorlamıştır” diyen Bıçak, Ceren’i bir de cinsel saldırıyla suçlamıştı.

Bıçak’ın bu beyanlarına kadınlar, hukukçular ve gazeteciler tepki göstermişti.
Önceki Haber
'İşkence Komisyonu' raporunu açıkladı, tespit ve taleplerini sıraladı
Sonraki Haber
İkinci yargı paketi komisyonda kabul edildi