Ana SayfaGüncelDTK Eşbaşkanı Leyla Güven iki ayrı soruşturmadan ifade verdi

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven iki ayrı soruşturmadan ifade verdi

HABER MERKEZİ – Hakkında 2015’teki sosyal medya paylaşımları ve 2017’deki bir konuşmasına ilişkin açılan iki ayrı soruşturma nedeniyle ifadeye çağrılan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, ifade verdi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2015’teki sosyal medya paylaşımları ve 2017’deki Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) yaptığı konuşmaya ilişkin 2019’da açılan iki ayrı “örgüt propagandası” soruşturması nedeniyle ifadeye çağrılmıştı.

İfade vermek için Diyarbakır Adliyesi’ne giden Güven’e, DTK Eşbaşkanı ve HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, partili vekiller Feleknas Uca, İmam Taşçıer, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır ile HDP ve DBP il örgütü yöneticileri eşlik etti.

Güven adliyede avukatları Reyhan Yalçındağ ve Serdar Çelebi ile birlikte soruşturma savcısına ifade verdikten sonra adliyeden ayrıldı.

“Aslında hiç açılmaması gereken bir dosyaydı”

Soruşturmaya ilişkin bilgi veren Güven’in avukatı Reyhan Yalçındağ, müvekkilinin başta Kürt sorunu olmak üzere birçok soruna dahil olduğu, yine kadın çalışmaları, yerel yönetimler çalışmaları gibi birçok etkinliğe katıldığını belirterek şunları söyledi:

“Dolayısıyla bugün başsavcılığı tarafından ifadeye çağrılan dosyası da; yine bundan 3 yıl kadar önce DBP’nin bir daveti üzerine katıldığı kapalı salon dosyasıydı.
“Leyla Güven kendisi de belirtti. Siyasetçi kimliğinden dolayı birçok kadın etkinliklerine, siyasi parti etkinliklerine ya da çalıştaylara, sempozyumlara, panellere vs. katılmış ya da basın açıklaması yaparak ifade özgürlüğünü kullanarak siyaset yapan biri. Aslında hiç açılmaması gereken bir dosyaydı.
“Çünkü müvekkilimize atfedilen edilebilecek bir durum yok dosyada. Tabi kendisi dosya için davet edildiğinden dolayı bir başka dosyası daha olduğu söylendi bize. O da yine birkaç yıl öncesine ait twitter ve sosyal medya üzerinden yaptığı bir takım paylaşımlardır. Bu paylaşımlarda 2015 yılına ait paylaşımlardı.
“Hatta müvekkilimizin devam ettiği ceza dosyasının içerisinde olan paylaşımlardır. Bu dosyanın da diğer dosyalar gibi mükerrer dosya odluğunu ifade etmiştik. Sayın Güven 2017 yılında kolluk aşamasında bu konuya dair ifadesini de vermişti. Bu vesileyle yarım günlük bir mesai yapılmış olundu.
“Daha öncede belirtmiştik müvekkilimiz demokratik siyasette ısrar eden biri olduğu için savcılık tarafından ifadeye çağrıldığında gidip ifadesini veriyor. Savcılığın bu her iki dosya için kavuşturmaya yer olmadığı kararını vermesi gerekiyor. Bu durumun DTK ile bir alakası yok yeni bir durum yok. Çünkü Sayın Güven DTK’nın Eşbaşkanı olduğu için onunla ilgili süren davası devam ediyor.”

Vekilliği düşürüldü; tutuklanıp, tahliye edilmişti

Aynı zamanda HDP Hakkari Milletvekili de olan Leyla Güven’in vekilliği, partinin Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nunkiyle beraber düşürülmüştü.

Milletvekilliği düşürülerek Güven akabinde tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

5 Haziran’da tutuklanan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, avukatlarının yaptığı başvuru üzerine 9 Haziran’da tahliye edilmişti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Baş: TİP seçime girme yeterliliğini sağladı
Sonraki Haber
Mültecileri taşıyan tekne batmıştı: Van Gölü'nde beş kişinin cansız bedenine ulaşıldı