Ana SayfaGüncelEğil’deki tarihi mağaraların üzerine kaçak yapı

Eğil’deki tarihi mağaraların üzerine kaçak yapı

HABER MERKEZİ – Diyarbakır Eğil’de Paleotik çağdan kalma ve Tarihi Sit Alanı olan mağara tip oymalı yer altı yerleşimi üzerinde 2 katlı kaçak yapı inşa edildi. Konak Mahallesi’ndeki tarihi kaya yerleşim alanları, geçen yıl defineciler tarafından tahrip edilmişti.

Diyarbakır’ın Eğil ilçesi kırsal Konak Mahallesi’nde Doğal ve Tarihi Sit alanı ilan edilen, Paleotik çağdan kalma mağara tip oymalı yer altı yerleşimi üzerinde 2 katlı kaçak yapı inşa edildi.

Huri, Mitanni, Urartu, Asur, Med, Pers, Roma imparatorluğu gibi medeniyetlere ev sahipliği yapan ilçe merkezine 10 km mesafede bulunan ve üzüm bağlarıyla meşhur olan mahallede, kilise kalıntılarının yanı sıra şarap kuyuları halen duruyor.

Konak harabeleri olarak bilinen ve özel statü ile koruma altına alınan mahallede, oyulan kireç taşından ondan fazla mağara ve açık yerleşim alanı yer alıyor.

Mezopotamya Ajansı’ndan Lezgin Akdeniz’in haberine göre, Sit alanında kim ya da kimler tarafından yapıldığı tespit edilemeyen iki katlı inşaatın kaçak olduğu öğrenildi.

Yine yapımı devam eden bu inşaata yakın noktalarda yeni inşaatların temel atma hazırlığının olduğu görüldü.

Konak Mahallesi’ndeki tarihi kaya yerleşim alanları, geçen yıl defineciler tarafından tahrip edilmişti.  Definecilerin birçok yerde yaptığı kazı sonucu yerleşim yerinin etrafı ve içi köstebek yuvasına dönüşmüştü.

Previous post
İstanbul için kuvvetli yağış uyarısı
Next post
AİHM, Berkin Elvan başvurusunu işleme koydu