Ana SayfaGüncelHDP’li eski belediye eşbaşkanı Sara Kaya’ya 16 yıl hapis

HDP’li eski belediye eşbaşkanı Sara Kaya’ya 16 yıl hapis

HABER MERKEZİ – Nusaybin Belediyesi’nin HDP’li eski eşbaşkanı Sara Kaya’nın tutuklu yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, Kaya’ya 16 yıl hapis cezası verdi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 13 Ocak 2017 tarihinde evine yapılan baskınla gözaltına alındıktan sonra tutuklanan ve yerine kayyum atanan Nusaybin Belediyesi’nin eski eşbaşkanı Sara Kaya’nın yargılandığı davanın karar duruşması yapıldı.

Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya, “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozma” ve “Örgüt üyeliği” dahil birçok iddia ile yargılanan Kaya, tutuklu bulunduğu Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Kaya’nın avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu.

Yapılan kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada iddia makamı daha önce verdiği mütalaasını tekrarlayarak, Kaya hakkında müebbet hapis cezası verilmesini istedi.

Mütalaaya karşı savunma yapan Kaya, üzerine atılı suçlamaları reddederek “dosyanın kendisine kurulan bir kumpas olduğunu” söyledi.

Kaya, belediyede olduğu dönemde tüm işlemleri Nusaybin Kaymakamlığı’nın koordinesinde yaptıklarını belirterek, delillerin şu an “işkence” ve “yağma” suçlamaları ile tutuklu olan dönemin Nusaybin TEM Şube Amiri Ünal Uyar tarafından hazırlandığını ifade etti.

Kendisinin bir an olsun kaçma düşüncesinde olmadığını belirten Kaya, beraat kararı verilmesini istedi.

Daha sonra savunma yapan Kaya’nın avukatları da önceki duruşmalarda yaptıkları savunmaları hatırlatarak, dosyanın ‘kurgudan ibaret’ olduğunu ve müvekkillerinin üzerine atılı suçlamalara dair sonradan delil oluşturulduğunu ifade etti. Avukatlar, Kaya’nın hakkında beraat kararı verilmesini istedi.

Toplam 16 yıl hapis cezası

Kısa bir aradan sonra kararını açıklayan mahkeme heyeti ise Sara Kaya’nın üzerine atılı “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozma” suçunun unsurlarının oluşmadığı ancak “örgüt üyesi olduğu” iddiası ile 9 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme daha sonra cezada artırıma giderek, Kaya’nın cezasını 13 yıl 6 ay hapis cezasına çıkardı.

Ayrıca mahkeme, Kaya’ya “Görevini kötüye kullanma” iddiası ile 6 ay, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” iddiası ile de 2 yıl hapis cezası verdi.

Mahkeme, toplamda 16 yıl hapis cezası verdiği Kaya’nın tutukluluk halinin de devamına hükmetti.

HDP’den açıklama

Bu arada Kaya’ya 16 yıl hapis cezası verilmesine ilişkin HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, açıklama yaptı.

Açıklamada, Kaya’ya verilen hapis cezasına vurgu yapılarak ceza verilen dosyanın tamamının uydurma iddia ve delillerle dolu olduğu belirtildi ve eklendi:

“Şuan işkence ve yağma suçlaması ile tutuklu olan dönemin Nusaybin TEM Şube Amiri Ünal Uyar eliyle hazırlanmıştır.
“İktidarın tetikçisi yargının büyük bir kin ve öfke ile kadın belediye eşbaşkanlarını tutuklayıp cezalar vermesinin nedeninin, kadınların HDP içindeki rolü ve eşbaşkanlık uygulaması olduğu açıkça ortadadır.”

Verilen kararın hukuk ve vicdan dışı olduğu belirtilen açıklamada “Kararı kabul etmiyor, iktidarı ve yargıyı demokrasi ve halk iradesine saygı duymaya çağırıyoruz. Tutuklama ve cezalarla HDP’li siyasetçileri sindirebileceklerini düşünenler, kaybedeceklerdir” denildi.
Önceki Haber
28 bin kişinin pasaportundaki idari tedbir kararı kaldırıldı
Sonraki Haber
Üç ilde 35 gün içerisinde 11 kadının ölümü şüpheli