Ana SayfaGüncelKadıköy’de Sivas Katliamı anması

Kadıköy’de Sivas Katliamı anması

HABER MERKEZİ – Sivas Katliamı’nın 27. yıldönümü yaklaşırken Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Kadıköy’de bir anma etkinliği gerçekleştirdi. Katliamda yaşamlarını yitirenlerin anıldığı anmada, “2 Temmuz günü gelin hep birlikte dayanışmayı ve mücadeleyi büyütelim. Büyütelim ki bize bu acıları yaşatanlardan hesap sorabilelim” çağrısı yapıldı.

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Oteli’nde çoğunluğu Alevi 33 yazar ve ozan ile iki otel çalışanı yakılarak öldürülmüştü.

Katliamın 27. yıldönümü yaklaşırken, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) İstanbul Şubeleri, “Sivas için adalet herkes için adalet” sloganıyla Kadıköy Rıhtım’da bir araya gelerek Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı.

“Davamız mahşere kalmayacak ,Pir Sultanlar ölmez direniş sürüyor” pankartının açıldığı etkinlikte, “Sivas 93 unutmadık”, “Bizi yakmak kurtuluş mu?”, “Sivas’ın hesabı sorulacak” ve “Sivas’ı unutmadık, unutturmayacağız” dövizleri taşındı.

Yapılan etkinliğe HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütü ve yurttaş da katıldı.

Fotoğraf: PİRHA

Etkinlikte söz alan Pir Sultan Abdal Derneği Ataşehir Şube Başkanı Gülsev Kaya, Sivas’ta yaşamını yitiren 33 kişinin devlet güçlerinin gözü önünde karanlık güçler tarafından katledildiğini belirterek, katliamın planlı ve organize bir çalışmanın sonucunda gerçekleştirildiğini ifade etti ve ekledi:

“Dönemin Sivas Belediyesi tarafından katliamdan birkaç gün önce şehrin içinde hiçbir yerde kaldırım çalışması gibi bir faaliyet yok iken, Madımak Otelinin çevresine kamyonlar dolusu parke taşlar bırakıldı. Dönemin belediye başkanı katliam sırasında ‘gazaniz mübarek olsun’ diyerek katliamda tahrik edici bir rol oynadı.
“Otelin önünde bulunan askerler ise katliamcı güruha herhangi bir müdahalede bulunmadan otelin gücü de gönderilmedi.  Göstermelik olarak gelen birkaç polis ise, ya olayları izledi ya da katliamcılarla önünden ayrılarak katliamın yolunu açtılar.
“Katliamın yaşandığı gün devlet yetkilileri şeriatçı güruhun toplanmasını ve kalabalıklaşmasını saatlerce izledi. Bu barbarlar kan ve intikam sloganlarıyla kan dökmek için harekete geçerlerken hiç kimse onlara müdahale etmedi. Müdahale etmek bir yana teşvik edilip yönlendirildiler.
“Katiller önce etkinliğin yapıldığı Kültür Merkezine saldırdılar ancak buradan püskürtüldüler. Gerici katil güruh ‘kahrolsun laiklik, seriat isteriz’, ‘şeriat gelecek zulüm bitecek’ gibi sloganlar ve tekbirler eşliğinde otele yönelip kolluk güçlerinin gözü önünde bu vahşi katliamı gerçekleştirdiler.
“Açıkça görüldüğü gibi Sivas Madımak Oteli Katliamı egemenlerin bütün unsurlarıyla birlikte organize ettiği ve şeriatçı katil güruhun tetikçiliğiyle hayata geçirdiği planlı bir katliamdı.”
Fotoğraf: MA

Sivas Katliamı’nın yaşadığı tarihten sonra da katliamların yaşandığını ifade eden Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aynı zamanda Aleviler, Kürtler ve diğer ezilen halk üzerindeki bin yıllık bir asimilasyon ve yok etme politikaları AKP iktidarı tarafından da hevesle devam ettirilmektedir.
“Kutsal mekanlarımız ya çeşitli şekillerde yok ediliyor ya da çeşitli gerekçelerle elimizden alınarak Siyasal İslamcı bir takım karanlık yapılara teslim ediliyor. Cem evlerimiz tanınmıyor. Alevi çocuklarına zorla din dersleri dayatılıyor.
“Dersim, Maraş, Çorum, Sivas ve Gazi katliamlarının üzeri devlet tarafından ısrarla örtülüyor. Alevi köylerine zorla Cami yapılıyor. Cami olmayan köylerimize hizmet götürülmüyor.
“Kamuda ayrımcılığa uğruyoruz. Gençlerimiz Alevi kimliklerinden dolayı işe alınmıyorlar.Birçok insanımız baskı ve ayrımcılıktan dolayı toplumsal yaşamda Alevi kimliğini gizlemek zorunda kalıyor.”

Sivas Katliamı’nın özünde sadece Alevilere karşı bir katliam olmadığına dikkati çeken Kaya sözlerini, “2 Temmuz’da acılarımızı ortaklaştıralım. Acılarımızı paylaşarak azaltalım. Gelin hep birlikte dayanışmayı ve mücadeleyi büyütelim. Büyütelim ki bize bu acıları yaşatanlardan hesap sorabilelim” diye sonlandırıldı.

Etkinlik, katliamda yaşamlarını yitirenler anısına yakılan mumlar eşliğinde alkış, slogan ve zılgıtlarla son buldu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Diyarbakır'da avukatların eylemine polis engeli
Sonraki Haber
Canlı Blog | Salgın sona ermiş değil, virüs hala yayılıyor