Ana SayfaGüncelLeyla Halid’den HDP’ye dayanışma mesajı

Leyla Halid’den HDP’ye dayanışma mesajı

HABER MERKEZİ – FHKC Politbüro üyesi Leyla Halid, HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın tutuklanmasına ilişkin gönderdiği mesajında, “Biz Filistinliler de Siyonist işgali nedeniyle aynı acıları yaşıyoruz. Birlikte kazanacağız” ifadelerini kullandı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları haklarında kesinleşmiş yargı kararları olduğu gerekçesiyle önce milletvekillikleri düşürüldü, ardından da tutuklandılar.

Vekilliklerin düşürülmesi ve tutuklamalara ilişkin açıklama yapan Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Politbüro üyesi Leyla Halid, HDP’ye dayanışma mesajı gönderdi.

MA’nın haberine göre Halid’in mesajı şöyle:

“Sevgili yoldaşlar; sevdiğimiz ve saydığımız siz yoldaşlarımıza daha fazla tutuklama yapıldığını duyduğuma üzüldüm. Halkım ve yoldaşlarım adına sizlere ve Türk cezaevlerinde olan mahkumlara dayanışmamızı ifade ediyoruz. Biz Filistinliler de Siyonist işgali ve halkımıza karşı uyguladığı vahşi politikaları nedeniyle aynı acıları yaşıyoruz. Lütfen içten selamlarımı cezaevlerinde bulunan tüm yoldaşlara iletin. Birlikte kazanacağız! Yoldaşınız Leyla Halid.”

Ne oldu?

HDP milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun milletvekillikleri 4 Haziran Perşembe günü haklarında kesinleşmiş cezalar olduğu gerekçesiyle düşürülmüştü.

Üç isim de bu gelişmeden saatler sonra gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

CHP’li Berberoğlu, ertesi gün yeni infaz düzenlemesi kapsamında tahliye edilmişti. Berberoğlu, kalan 18 aylık hapis cezasının 31 Temmuz tarihine kadar olan kısmını dışarıda geçirecek.

Leyla Güven Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde, Musa Farisoğulları ise Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın yargı süreci

2009 yılında yerel seçimlerin ardından “KCK” adı altında başlatılan operasyonlarda tutuklanan Kürt siyasetçiler, belediye eşbaşkanları, meclis üyeleri, insan hakları savunucuları, gazeteci ve aydınların bulunduğu 154 siyasetçinin 8 yıldır yargılandığı KCK Ana Davası’nda 28 Mart 2017 tarihinde karar çıkmış, 99 kişiye toplam bin 109 yıl 10 ay 22 gün hapis cezası verilmişti.

Yapılan itiraz üzerine dosyayı inceleyen Antep Bölge Adliye Mahkemesi 4. Ceza Dairesi, 18 Nisan 2018’de aldığı kararda 89 isim hakkındaki hükmü onarken, diğer 10 isme verilen cezalara dair kısmi bozma kararları vermişti.

Bunun üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı ve İstinaf Cumhuriyet Başsavcılığı ile Kürt siyasetçilerinin avukatları Yargıtay 16. Daire’ye temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Yargıtay Başsavcılığı, hazırladığı mütalaasında yerel mahkemenin 6 yıl 3 ay hapis cezası verdiği DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile birlikte 18 yıl hapis cezası verilen HDP Van Milletvekili Tayip Temel, 9’ar yıl hapis cezaları verilen Mardin Milletvekili Pero Dündar ve Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın cezalarının onanmasını istemişti.

Yargıtay ise Farisoğulları’na “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla verilen 9 yıl, Güven hakkında da verilen 6 yıl 3 ay hapis cezalarını onamıştı.

Enis Berberoğlu’nun yargı süreci

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, ‘MİT TIR’larının Durdurulması’ görüntülerinin Cumhuriyet gazetesinde yayınlanmasına ilişkin davada tutuklanmış ve 25 yıl hapis cezası almıştı. Karar üst mahkemeye taşınmıştı.

İstanbul Bölge Adliye 2. Ceza Dairesi (İstinaf) mahkumiyet kararını bozduğunu açıklamıştı. Kararda, “Sırrın daha önce ifşa edildiğinin kabulü halinde gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama suçunun unsurlarının oluşmayacağı” belirtilmişti. Dosya ise yeniden incelenmek üzere 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Ancak İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, CHP Milletvekili Berberoğlu hakkında verilen 25 yıllık hapis cezasına ilişkin İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin bozma kararını usul ve yasaya aykırı bulduğunu açıklamıştı. Mahkeme, dosyayı iade etmişti.

Yeniden görülen davada Berberoğlu, 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Diyarbakır'da ev baskınları: Beş gözaltı
Sonraki Haber
"Türkiye, çalışanların tatilde en çok işle ilgilenmek zorunda kaldığı üçüncü ülke"