Ana SayfaGüncel“Medeni Yıldırım’ı öldüren askere tekrar beraat vermenin yolları aranıyor”

“Medeni Yıldırım’ı öldüren askere tekrar beraat vermenin yolları aranıyor”

HABER MERKEZİ – 2013 yılında Lice’deki kalekol protestosunda öldürülen Medeni Yıldırım’ın ölüm yıldönümü dolayısıyla açıklama yapan HDP, sanık askerin yargılama sürecine dikkat çekerek “Diğer katliam dosyalarında olduğu gibi, sanığa beraat kararı verilmesinin yolları aranmakta” dedi.

28 Haziran 2013’te Diyarbakır’ın Lice ilçesi Kayacık köyünde kalekol yapımlarını protesto eden yurttaşlara, jandarmanın ateş açması sonucu 19 yaşındaki Medeni Yıldırım yaşamını yitirmiş, dokuz kişi de yaralanmıştı.

O dönem er olan Adem Çiftçi hakkında sanık sıfatıyla 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmış ancak Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi, beraat kararına hükmetmişti.

2018 yılında beraat kararı istinaf incelemesinde oybirliğiyle bozulmuş, dava Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlanmıştı.

Yıldırım’ın öldürülmesinin üzerinden 7 yıl geçmesine rağmen yapılan yargılama halen devam ediyor.

Medeni Yıldırım’ın ölüm yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklama yapan HDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, yargılamadaki söz konusu duruma dikkat çekerek “dosya sanığı tutuksuz yargılanmakta; ifadeleri, duruşmalara bile getirilmeden SEGBİS üzerinden alınmakta ve hatta duruşmalardan vareste tutulmaktadır” dedi.

Dede, “8 dakika süren duruşmalarla dosya avukatlarının talepleri mahkeme ve kurumlar eliyle geciktirilmekte, diğer katliam dosyalarında olduğu gibi, sanığa tekrar beraat kararı verilmesinin yolları aranmaktadır” diye belirtti.

Medeni Yıldırım’ın öldürülmesinin, ‘geçmiş dönemde devlet eli ile işlenen katliamların araştırılmaması ve sorumluların yargılanmamasının bir sonucu’ olduğunu savunan Dede, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Cezasızlık zırhının koruması altında insanları katleden güvenlik güçleri, iktidar tarafından korunmakta ve kahraman olarak tasvir edilmekte, haklarında gülünç cezalar verilerek sırtları sıvazlanmaktadır.
“Böylesi katliamların yaşanmaması ve adaletin tesis edilmesi için, yargılamada gerekli tüm araştırılmaların yapılarak, hukuka ve vicdana uygun şekilde hüküm kurulması gerekmektedir.
“Medeni Yıldırım’ın ailesi ve sevdiklerine bir kez daha baş sağlığı diliyor ve sorumluların en yüksek cezaları almaları için verdikleri hukuk mücadelesinde her zaman yanlarında olacağımızı belirtiyoruz.
“İnsan hakları ve demokrasi mücadelesinin müdafi olarak bizler, bu yolda katledilenleri asla unutmayacağız. Medeni Yıldırım’ın anısı, bu ülkedeki demokrasi, barış ve özgürlük mücadelemizde yaşıyor.”

Yıldırım’ın ölümünden sorumlu tutulan er Adem Çiftçi hakkında açılan davanın 10’uncu duruşması 22 Ekim 2020 tarihinde Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
TBB'nin dört yöneticisinden Metin Feyzioğlu’na istifa çağrısı
Sonraki Haber
İstanbul Onur Yürüyüşü: “İsteseniz de istemeseniz de eşitleneceğiz”