Ana SayfaGüncelNusaybin Davası: Hapis cezasına çarptırılanların sayısı 45’e yükseldi

Nusaybin Davası: Hapis cezasına çarptırılanların sayısı 45’e yükseldi

HABER MERKEZİ – Tefrik edilen Nusaybin Davası’nda son yapılan duruşmada bir tutukluya daha hapis cezası verildi. Böylece hapis cezasına çarptırılanların sayısı 45’e yükseldi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016’da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 17’si çocuk 70 kişi hakkında açılan ve daha sonra tefrik edilen Nusaybin Davası’nda duruşmalar devam ediyor.

Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama kapsamında, bugün bir tutuklunun duruşması daha yapıldı.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına göre, Tokat T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Rojhat Aydın’ın karar duruşması yapıldı.

Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılan Aydın, duruşmada hazır edilmek istendiğini, kendisinin SEGBİS odasına zorla getirildiğini belirterek odadan ayrıldı. Sonrasında devam eden duruşmada Aydın’ın avukatı Mehmet Demir savunma yaptı.

Müvekkilinin üzerine atılı suçlamalara dair delil bulunmadığını, dosyanın özensiz hazırladığını belirten Demir, müvekkilinin tahliyesine karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti ise Aydın hakkında “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak” iddiası ile ağırlaştırılmış müebbet, “Öldürmeye teşebbüs” ve “Kamu malına zarar vermek” suçlamalarıyla toplam 20 yıl hapis cezası verdi.

45 sanığa hapis cezaları

Böylece dava kapsamında şu ana kadar hapis cezasına çarptırılanların sayısı 45’e yükselmiş oldu.

Nusaybin Davası’nda daha önce 44 sanık hakkında verilen cezalar şöyleydi:

Enes Taşkın’a müebbet hapis ve 18 yıl; İbrahim Halil Ildız’a müebbet hapis ve 53 yıl; İbrahim Toktaş’a 15 yıl; Ömer Güner’e ağırlaştırılmış müebbet ve 31 yıl; İsmail Yılmaz’a ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl; Nurullah Akyüz’e ağırlaştırılmış müebbet ve 26 buçuk yıl; Nurşen Demir’e 10 yıl; Recep Yel ağırlaştırılmış müebbet ve 17 yıl; Yasemin Erkol 10 yıl; Özgür Sevim ağırlaştırılmış müebbet ve 25 yıl; İlyas Doğan, Ömer Karataş, Osman Bozkurt, Hamit Acur ve Akar İkbal ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl; Sadık Tan, Bayram Sevgin, Fırat Dari, Mazlum Yaşa ve Hatip Oyman ağırlaştırılmış müebbet ve 18 yıl; Ercan Dolaşır ağırlaştırılmış müebbet ve 10 yıl; Erkan Benli ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıl 3 ay; Baver Başar ağırlaştırılmış müebbet ve 19 yıl; Mehmet Ziriğ ağırlaştırılmış müebbet ve 17 yıl; Süleyman Göksel Yerdut ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl; Dilber Tanrıkulu ağırlaştırılmış müebbet ve 26 yıl; Tufan İlbaş ağırlaştırılmış müebbet ve 27 yıl 6 ay; Ramazan Eroğlu ağırlaştırılmış müebbet ve 3 yıl; Faruk Engin ağırlaştırılmış müebbet ve 31 yıl; Resul Ergün 3 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 27 yıl; Fırat Çiftçi ağırlaştırılmış müebbet ve 29 yıl; Oktay Gül ağırlaştırılmış müebbet ve 25 yıl 6 ay; Ferhat Doğan 18 yıl hapis cezası.

Tutuklandıklarında yaşları küçük olan Şükrü Aybek, Heja Alğan, Emre Topçuoğlu, Baran Eman, Çeçan Kilkaya ve Dilan Aslan’a 35 yıl 10’ar ay, Gazi Muratoğlu’na ise 11 yıl 4 ay hapis cezası verildi.

Yine Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde daha önce yargılanarak, müebbet hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Bağ’a 11 yıl, Zehra Kaya’ya 18 yıl, Nurcan Aslan’a 25 yıl 8 ay, Fatma Aslan’a da 21 yıl 7 ay hapis cezası verildi.

Tutuklulardan Medya Çınar ve Siraç Yüksek, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı tutuklu bulundukları cezaevlerinde yaşamlarına son verdiklerinden dolayı haklarında açılan davalar kapatılmıştı.
Önceki Haber
Kimliği belirsiz kişiler Eren Keskin'in evine girdi: 'Korkutma ve tehdit amaçlı'
Sonraki Haber
Af Örgütü: Türkiye, salgını ifade özgürlüğünü sınırlandırmak için bahane olarak kullandı