Ana SayfaCezaevleriÖcalan’ın avukatlarından AYM’ye başvuru: İletişim kanalları açılmalı

Öcalan’ın avukatlarından AYM’ye başvuru: İletişim kanalları açılmalı

HABER MERKEZİ – Asrın Hukuk Bürosu, iki aydır hiçbir şekilde haber alamadıkları müvekkilleri Abdullah Öcalan ile iletişim koşullarının sağlanması talebiyle AYM’ye başvurduklarını açıkladı.

Asrın Hukuk Bürosu, 21 yıldır İmralı F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan müvekkilleri PKK Lideri Abdullah Öcalan’dan iki aydır hiçbir şekilde haber alamadıklarını belirterek, iletişim kanallarının açılması talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvuru yaptı.

19 Haziran’da yapılan başvuruya ilişkin yapılan açıklama hukuk bürosunun sosyal medya hesaplarından paylaşıldı.

Abdullah Öcalan, HDP Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevleri sürerken avukatlarıyla 8 yıl aradan sonra ilk kez görüşebilmişti.

2 Mayıs 2019’da gerçekleşen görüşmeyi takip eden görüşmelerde Öcalan’ın çağrısı üzerine aylardır süren açlık grevleri ile ölüm oruçları sonlandırılmıştı.

Öcalan 2 Mayıs’ı takiben 22 Mayıs, 12 Haziran ve 18 Haziran’da gerçekleşen avukat görüşlerinde “çözüm” mesajları vermişti.

Ancak 23 Haziran yerel seçimlerinin ardından görüşmeler yine askıya alınmıştı. Ne avukatlar ne de aile yaklaşık 2 aydır İmralı’ya gidemiyordu.

Son olarak Öcalan’ın avukatları Newroz Uysal ve Rezan Sarıca’nın, İmralı Cezaevi’ne giderek müvekkilleriyle bir görüşme gerçekleştirdiği 7 Ağustos 2019’da kamuoyuna duyurulmuştu.

İmralı Adası’nda 27 Şubat günü çıkan yangının ardından Öcalan’ın avukatları müvekkilleri ile 3 Mart’ta bir görüşme gerçekleştirmişlerdi.

Avukatların son görüşmenin yapıldığı 3 Mart’tan bu yana müvekkilleriyle görüşmek için yapmış olduğu hiçbir başvuruya olumlu ya da olumsuz yanıt verilmedi.

Bu arada Öcalan, 21 yıl sonra ilk kez 27 Nisan günü ailesiyle bir telefon görüşmesi yapmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Gazeteci Temizkan’ın duruşması Eylül'e ertelendi
Sonraki Haber
Van'da 5.4 büyüklüğünde deprem