Ana SayfaGüncelOğlunun cenazesini 27 yıl sonra plastik kapla teslim aldı

Oğlunun cenazesini 27 yıl sonra plastik kapla teslim aldı

HABER MERKEZİ – Garzan Mezarlığı’ndan çıkarılıp Kilyos’ta kaldırım altına plastik kaplarla gömülen cenazelerden Burhan Altıntaş’ın cenazesi 27 yıl sonra ailesine teslim edildi. Oğlunun cenazesini yıllar plastik kapla alan anne Sabiha Altıntaş, “Ben yıllarca oğlumun bir gün geri gelip bana sarılacağı hasretiyle yaşadım, ama kucağıma verilen plastik kabın içindeki kemiklere sarıldım” dedi.

Bitlis’teki Garzan Mezarlığı’ndan çıkarılan 261 cenaze İstanbul’da bulunan Kilyos Mezarlığı’nda kaldırıma defnedildiği ortaya çıkmıştı.

Söz konusu görüntülerin ardından Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), suç duyurusunda bulunmuştu.

Şu ana kadar 21 cenazenin DNA eşleşmesi yapılarak ailelere teslim edilmişti.

Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Erdoğan Alayumat’ın haberine göre, Kilyos kaldırımına gömülen ve DNA eşlemesinin ardından ailesine teslim edilen cenazelerden biri de Burhan Altıntaş’a ait.

“Plastik kabın içindeki kemiklere sarıldım”

DNA eşlemesinin tutması sonucu Kilyos Mezarlığı’na giden anne Sabiha Altıntaş, cenazelerin gömüldüğü kaldırımın açılıp oğlunun kemiklerinin plastik saklama kabının içine konulduğunu ve içinin suyla dolduğunu söyledi.

“Oğlumun kemiklerinin olduğu kabı görünce kalbim duracak gibi oldu. Bunlar nasıl Müslüman dedim kendi kendime, bir insanın cenazesine bunu yapan Müslüman olamaz dedim.
“Saklama kabını benim kucağıma verdiklerinde, ilk önce oğlumun içinde olduğuna inanamadım, sonra kabı açıp kemiklerine bakmak istedim ama yanımda olanlar ilk önce buna izin vermediler.
“Daha sonra ısrar edince açıp baktım, çok kısa bir an kemiklerine baktım. Ben yıllarca oğlumun bir gün geri gelip bana sarılacağı hasretiyle yaşadım, ama kucağıma verilen plastik kabın içindeki kemiklere sarıldım. Allah bizim hakkımızı onlarda bırakmasın.”

Altıntaş’ın kemiklerinin bulunduğu saklama kabı yıkandıktan sonra araca bindirilerek Bitlis’e doğru yola çıkarılır.

İstanbul’dan Bitlis’e bir buçuk günde vardıklarını anlatan anne Altıntaş, şunları söyledi:

“Cenazeye yapılanlar yolda da devam etti. Yol boyunca polis bizi takip etti. Geçtiğimiz her yerde ya asker ya da polis aracımızı durdurdu. Her seferinde kimliklerimiz alındı, cenaze defin kâğıdımız alındı ve saatlerce bekletildik.
“Köye vardığımızda mezarlığın etrafı askerler tarafından sarılmıştı. Aileden başka hiç kimse mezarlığa alınmadı. Bu şekilde saklama kabından çıkardığımız kemikleri tek tek yan yana dizerek defnettik. Orada oğlumun kemiklerine bile doyasıya sarılmama izin vermediler.”

Garzan’dan Kilyos’a

Bitlis merkeze bağlı Yukarı Ölek köyü kırsalında bulunan ve farklı dönemlerde yaşamını yitirmiş 267 PKK’linin mezarının bulunduğu Garzan Mezarlığı 2017 yılında iş makineleriyle yıkılıp, mezarlar açılarak cenazeler İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmişti.

19 Aralık 2017’de çıkarılan 267 cenaze aylarca Adli Tıp’ta bekletildi.

Üzerinden yıllar geçmesine rağmen ailelerin çoğu cenazelerini alamazken; şu ana kadar sadece 21 cenazenin kimlik bilgileri tespit edilerek, ailelerine teslim edildi. 261 cenaze ise halen ailelere teslim edilmedi.

267 cenazenin çıkarıldığı Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Garzan Mezarlığı / 2017, MA

Garzan Mezarlığı’ndan çıkarılan 261 cenazenin, İstanbul’da bulunan Kilyos Mezarlığı’ndaki kaldırımın kazılarak, 18 mezarlık için açılan bir alanda üst üste defnedildiği Mezopotamya Ajansı tarafından ortaya çıkarıldı.

Konu Meclis’in gündemine de taşındı. HDP Milletvekili Nuran İmir, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, “Cenazeleri üst üste yığarak beton yığınları ile üstünü kapatmak hangi hukuka, vicdana ve adalete sığmaktadır? Bu vahşeti hangi gerekçelerle açıklamayı planlıyorsunuz?” diye sordu.

HDP Milletvekili Ayşe Sürücü de verdiği önergede, “Ölümün politika malzemesi haline getirilmesi toplumsal travmayı derinleştirir, ortak toplumsal hafızada kopuşlar yaratır” derken; 261 cenazenin toplu bir şekilde gömülmesiyle ilgili Meclis araştırması istedi.


MA: Bitlis’ten çıkarılan 261 cenaze İstanbul’da kaldırıma defnedilmiş

Cenazelerin kaldırıma gömülmesi: ÖHD üyeleri incelemelerde bulundu

Kaldırıma gömülen cenazelerin görüntüleri ortaya çıktı

ÖHD’den cenazelerin kaldırıma gömülmesine ilişkin rapor

ÖHD’den cenazelerin kaldırıma gömülmesine dair suç duyurusu


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Erçek Gölü ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edildi
Sonraki Haber
BDDK'den taksit sayısı kararı