Ana SayfaDünyaRakka’da 25 toplu mezardan 5 bin 900 cenaze çıkarıldı

Rakka’da 25 toplu mezardan 5 bin 900 cenaze çıkarıldı

HABER MERKEZİ – Rakka’da IŞİD tarafından öldürülen insanlara dair toplu mezarlar bulunmaya devam ediyor. Son olarak kentte tespit edilen 25 toplu mezardan 5 bin 900 cenaze çıkarıldı.

Rakka Sivil Meclisi’ne bağlı Acil Müdahale Ekipleri’nin, 2017’de bölgenin IŞİD’den kurtarılmasının ardından başlattığı sivillere ait toplu mezarlardan cenaze çıkarma çalışmaları devam ediyor.

Şimdi de kentteki 25 toplu mezardan IŞİD tarafından öldürülen çoğu sivil 5 bin 900 kişinin cenazesi çıkarıldı.

ANHA’nın haberine göre El Hemrat Beldesi’ne bağlı Til Zedan köyündeki toplu mezarlarda çalışmalarını tamamlamak üzere olan ekipler buradan da şimdiye kadar 175 cenaze çıkardı.

Ayrıca ekipler kentin kuzeyindeki Hezima ve Hikumiye beldeleri ile Tabka’nın El Mehmudli köyünde de yeni toplu mezarlar tespit etti.

Acil Müdahale Ekipleri sorumlusu Yasir El Hemis, çıkarılan cenazelerin kimlik tespiti yapıldıktan sonra Rakka’nın kuzeyindeki Til El Bea köyündeki mezarlıkta yeniden gömüleceğini söyledi.

IŞİD Rakka’yı 2013’te Beşar Esad’a muhalif güçlerden ele geçirmişti.

İdari merkezini burada kuran IŞİD, kentte şeriata dayalı bir düzen oluşturmuştu. 2014’te de halifelik ilan etmişti.

Suriyeli Kürt ve Arap güçleri, ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının da desteğiyle IŞİD’in kalesi Rakka’ya 2016 yılında operasyon başlatmıştı.

Demokratik Suriye Güçleri’nin “Fırat’ın Gazabı” adıyla 10 Aralık 2016’da başlattığı operasyon kent merkezini kurtarma hamlesi olan “Büyük Savaş” ile 17 Ekim 2017’de tamamlanmıştı.

Bu tarihten sonra kent tamamen IŞİD’den temizlenmişti.

Bunun ardından başlatılan arama faaliyetlerinde kentte çok sayıda toplu mezar bulundu, bunlardan bugüne dek binlerce cenaze çıkarıldı.


Rakka’da toplu mezarlar: Sadece birinden 190 cenaze çıkartıldı

Rakka’da toplu mezarlar: 25’inden 5 bin 700 cenaze çıkarıldı

Previous post
Demokrasi İçin Birlik'ten Canan Kaftancıoğlu'yla dayanışma mesajı
Next post
Sayı 46'ya çıktı: HDP yönetimindeki bir belediyeye daha kayyum