Ana SayfaGüncelRTÜK’ten Tele1 ve Ulusal Kanal’a ceza

RTÜK’ten Tele1 ve Ulusal Kanal’a ceza

HABER MERKEZİ – RTÜK, Tele1’e ‘Menderes demokrat falan değildir. Menderes diktatör müsveddesidir’ sözleri, Ulusal Kanal’a da ’27 Mayıs İhtilali Kutlu Olsun’ marşı nedeniyle üst sınırdan idari para cezası verdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) haftalık olağan toplantısında, 27 Mayıs darbesi, sağlık beyanıyla sahte ürün ve ilaç pazarlaması yapan programlar ele alındı.

Toplantıda Üst Kurul, Emre Kongar ve Merdan Yanardağ’ın birlikte sunduğu ’18 dakika’ programında eski Başbakan Adnan Menderes’e ilişkin “Menderes demokrat falan değildir. Menderes diktatör müsveddesidir” sözleri nedeniyle Tele1’e ceza verdi.

Kurul, ilgili kanun uyarınca yayıncı kuruluşa üst sınırdan idari para cezası uyguladı.

Ayrıca Üst Kurul, aynı programın sunucusunun, Ayasofya’da okutulan Fetih Suresi’ni, ‘provoke edici bir eylem’ olarak yorumladığı gerekçesiyle de bu durumu yasa ihlali olarak değerlendirerek cezai müeyyide uyguladı.

Üst Kurul, ‘Günaydın Türkiye’ programında, ’27 Mayıs İhtilali Kutlu Olsun’ isimli marşı yayınlayan Ulusal Kanal’ın, Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunu’nun ilgili maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle, kanala üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Altı kanala daha ceza

Üst Kurul’un gündeminde sağlık beyanıyla sahte ürün ve ilaç pazarlaması yapan kanalların programları da yer aldı.

RTÜK, doğru olmayan beyanlarla halka sahte ilaç ve cinsel ürün satışı yaptığı gerekçesiyle 1 An TV, Ber TV, Arafat TV, Alaska TV, Kanal Tek, Süper TV kanallarına ağır para cezası, program durdurma ve lisans iptali yaptırımları uyguladı.
Önceki Haber
Öcalan'ın avukatı: 962 başvurumuzdan sadece beşi kabul edildi
Sonraki Haber
Almanya'dan Türkiye'ye Kavala çağrısı