Ana SayfaÇalışma YaşamıSalgından en fazla kadınlar etkilendi: İşsizlik yüzde 45,3’e çıktı

Salgından en fazla kadınlar etkilendi: İşsizlik yüzde 45,3’e çıktı

HABER MERKEZİ – DİSK-AR’ın hazırladığı rapora göre salgın süreci en çok kadınları etkiledi. Çok sayıda kadın iş aramaktan vazgeçerken, kadın işsizlik oranı da yüzde 45,3 oldu.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) “Covid-19 Döneminde Kadın İşgücünün Görünümü Raporu”nu yayımladı.

Raporda, kadınların Corona virüsü salgının yarattığı işsizlik ve istihdam kaybından daha fazla etkilendiği belirtildi.

Kadınların işgücü piyasasından daha hızlı çekildiği ve kadın istihdamının daha hızlı daraldığı kaydedildi.

Salgın döneminde revize geniş tanımlı kadın işsizlik oranı yüzde 45,3 olarak hesaplandı. Bu oran erkeklerde ise yüzde 35,2 olarak hesaplandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre toplam işgücü son bir yılda 2 milyon 235 bin azalarak 32 milyon 339 binden 30 milyon 104 bine geriledi.

Raporda, bu azalışa cinsiyet bazında bakıldığında kadın işgücünde daha büyük bir daralma olduğu vurgulandı.

‘Kadınların işgücü oranı yüzde 11,1 azaldı’

Son bir yılda toplam işgücü yüzde 6,9 ve işgücündeki erkeklerin sayısı yüzde 4,9 azalırken işgücündeki kadınların sayısı yüzde 11,1 oranında azaldı.

Kadınlar işgücü piyasasından çekildiler, daha fazla istihdam dışına çıktılar ve iş aramaktan vazgeçtiler.

İstihdam edilen erkeklerin sayısı bir yılda 858 bin azalarak 18 milyon 11 bine, kadınların sayısı ise 804 bin azalarak 8 milyon 122 bine geriledi.

Son bir yılda istihdam edilen kadınların sayısı ise yüzde 9 azaldı. Kadınların istihdam oranı bir yılda 3 puan azalarak yüzde 28,5’ten yüzde 25,5’e düştü. Böylece çalışma çağındaki her dört kadından sadece biri istihdama katılmış oldu.

Covid-19 döneminde kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulamalarının yoğunlaşmasıyla birlikte işbaşında olanların sayısında ciddi düşüşlerin meydana geldiği kaydedildi.

Mart 2019’da 8 milyon 663 bin olan işbaşındaki kadınların sayısı Mart 2020’de 1 milyon 818 bin azalarak 6 milyon 845 bin oldu. İşbaşında olan kadınların sayısı bir yılda yüzde 21 oranında azaldı.


Raporun tamamına BURADAN ulaşabilirsiniz.Önceki Haber
LGS soru kitapçığı ile cevap anahtarı yayımlandı
Sonraki Haber
“Savunma Yürüyor”: Baro başkanları yarın Ankara'ya varacak