Ana SayfaPolitikaTanrıkulu: Şüpheli Abarakov neden tekrar sorguya alınmıyor?

Tanrıkulu: Şüpheli Abarakov neden tekrar sorguya alınmıyor?

HABER MERKEZİ – 168 gündür haber alınamayan Gülistan Doku’nun en son birlikte görüldüğü kişi olan Zaynal Abarakov’un, dosyadaki bilgilere önceden eriştiği yönündeki haberler üzerine konu Meclis gündemine taşındı. CHP Milletvekili Tanrıkulu, Adalet Bakanı Gül’e, Abarakov’un dosyadaki gelişmelerden önceden haberdar olduğu iddialarına ilişkin bir açıklama yapılıp yapılmayacağını sordu.

Dersim’de 5 Ocak’tan beri kayıp olan Gülistan Doku dosyasındaki bilgilere şüpheli Zaynal Abarakov’un eriştiği yönündeki haber Meclis’in gündemine taşındı.

Bianet, “Zeınal’ın dosyaya erişimi var, delil oluşturuyor” başlığıyla gündeme getirmişti.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması talebiyle konuya dair bir önerge verdi.

Tanrıkulu, “Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Abarakov’un telefonuna el koyma kararı çıkarılmadan bir gün önce Gülistan Doku’nun telefonuna birçok mesaj gönderdiği, bir arkadaşına ‘yarın telefonumu alacaklar geri verdiklerinde yazarım sana’ mesajı gönderdiği ve telefonunun alınacağından haberdar olduğu için Gülistan Doku ile ilgili tüm yazışmaları sildiği de yine bianet’te yer alan haberlere göre iddialar arasındadır” dedi.

Doku’nun kaybolmasına ilişkin başlatılan soruşturmanın akıbetini soran Tanrıkulu, Bakan Gül’den şu sorulara yanıt vermesini istedi:

  • Doku’nun kaybolmasına ilişkin kimlerin ifadesi alınmıştır? Alınan ifadelerin içeriği nedir?
  • 6 aydır devam eden arama çalışmalarında ne tür arama yöntemleri kullanılmıştır?
  • Gülistan Doku’nun 6 aydır bulunamamasının izahı nedir?
  • Bahse konu olayla ilgili Doku’nun son görüştüğü kişi olan Abarakov’un ifadesi alınmış mıdır? Alınmışsa, ifadesinin detayı nedir?
  • İlgili dosyada Gülistan Doku’nun son görüştüğü kişi olması nedeniyle tek şüpheli olan Abarakov’un tutuksuz yargılanmasının gerekçesi nedir?
  • Abarakov ve /veya Abarakov’un tanıdıkları, ailesi tarafından Gülistan Doku’nun alıkonulması, öldürülmesi vb ihtimallerine karşın ne tür incelemelerde bulunulmuş ve hangi işlemler yapılmıştır?
  • Abarakov ve /veya Abarakov’un tanıdıkları, ailesi tarafından Gülistan Doku’nun alıkonulması ve öldürülmesinin ihtimaller dahilinde olmadığına ve kaçma şüphesi ile delil karartma şüpheleri olmadığına nasıl emin olunarak Abarakov tutuklanmamıştır?
  • Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Abarakov’un telefonuna el koyma kararı çıkarılmadan bir gün önce Gülistan Doku’nun telefonuna birçok mesaj gönderdiği, bir arkadaşına ‘yarın telefonumu alacaklar geri verdiklerinde yazarım sana’ mesajı gönderdiği ve telefonunun alınacağından haberdar olduğu için Gülistan Doku ile ilgili tüm yazışmaları sildiği iddiaları doğru mudur?
  • İddialar doğru ise Abarakov delil karartma şüphesi nedeniyle tutuklanarak telefonuna el konulmadan 1 gün önce önce Gülistan Doku’ya, o güne kadar hiç mesaj göndermemesine rağmen, çok sayıda mesaj göndermesinin şüphe uyandırması nedeniyle yeniden sorguya alınacak mıdır? Alınmayacaksa, gerekçesi nedir?
  • Abarakov’un dosyadaki gelişmelerden önceden haberdar olduğu iddialarına ilişkin Gülistan Doku’nun ailesine ve kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır?
Previous post
"Savunma Yürüyor": Barolara tehdit varsa bütün yurttaşlar tehdit altındadır
Next post
Rusya’da son haftalarda 6 binden fazla orman yangını