Ana SayfaGüncelTBB İnsan Hakları Merkezi Genel Sekreteri istifa etti

TBB İnsan Hakları Merkezi Genel Sekreteri istifa etti

HABER MERKEZİ – TBB İnsan Hakları Merkezi Genel Sekreteri Mustafa Kemal Karahan, “Savunma Yürüyor” sloganıyla yürüyüş yapan baro başkanlarının Metin Feyzioğlu tarafından terörize edilmeye çalışıldığını belirterek, istifa etti.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Genel Sekreteri avukat Mustafa Kemal Karahan görevinden istifa etti.

Karahan, baro başkanlarının yürüyüş sırasında Ankara’da polis tarafından engellenip ve darp edildikleri sırada, TBB Başkanı Metin Feyziyoğlu’nun Anıtkabir’den fotoğraf paylaşmasına tepki gösterdi.

Baro başkanları ve aydınların hedef gösterildiğini belirten Karahan, “Demokratik yürüyüşlerinin dahi bizzat birlik başkanı tarafından terörize edilmeye çalışıldığını” ifade etti.

Ankara Barosu’na kayıtlı Karahan’ın verdiği istifa dilekçesinde, şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı’nca bir süredir devam eden temel hak ve özgürlüklere aykırı eylemlerin düzelmesi ve insan hakları mücadelesinin terk edilmemesi adına merkez olarak yoğun çaba göstermemize rağmen düşünce açıklamalarına dahi tahammül edilmeyip terörize edildiği, Baro Başkanlarının ve aydınların açıkça hedef gösterilmeye devam edildiği görülmektedir.

Türkiye’nin dört bir yanından hareket eden 56 Baro Başkanının, Baroları ve avukatlık mesleğini yok etme projesine karşı demokratik yürüyüşlerinin dahi bizzat birlik başkanı tarafından terörize edilmeye çalışılması ve baro başkanları polis tarafından darp edilirken Anıtkabir ziyaretinin fotoğraflarının paylaşılması çoktan taşmış olan bardağı deviren son hamle olmuştur.

Bu sebeplerle 2013 yılında başlamış olduğum Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi Genel Sekreterliği görevimden 22.06.2020 tarihi itibari ile istifa ediyorum.”


Baro Başkanları, görüşmeye gelen Metin Feyzioğlu’nu sırtlarını çevirdi
Önceki Haber
Baro başkanları, Metin Feyzioğlu'na sırt çevirdi
Sonraki Haber
Ordu'da Arif Kaşık evli olduğu Çilem'i öldürdü