Ana SayfaDünyaVenedik Komisyonu: Türkiye’nin kayyum atamaları demokratik prensiplere aykırı

Venedik Komisyonu: Türkiye’nin kayyum atamaları demokratik prensiplere aykırı

HABER MERKEZİ – Venedik Komisyonu, Türkiye’nin HDP’li belediyelere kayyum atamasının demokratik prensiplere aykırı olduğuna karar verdi. Komisyon Türkiye’ye verdiği kararı iptal etme çağrısında bulundu.

Avrupa Konseyi’ne bağlı Venedik Komisyonu, Türkiye’nin 31 Mart 2019 tarihinden sonra HDP’li belediyelerin eş başkanlarını görevden alıp, yerlerine kayyum ataması yapma uygulamalarını değerlendirdi.

Venedik Komisyonu’nun konu ile ilgili görüşü Avrupa Konseyi’nin Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından talep edildi.

Euronews’te yer alan habere göre komisyon, kayyum atamalarının demokratik temel prensiplere aykırı olduğunu duyurdu.

Komisyon, Türkiye’ye alınan kararların iptal edilmesi çağrısında bulundu ve Olağanüstü Hal’in (OHAL) kaldırılmasına rağmen etkilerinin sürdüğünü vurguladı.

Venedik Komisyonu alınan kararların 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişiminin ardından yürürlüğe giren OHAL kapsamında alınan tedbirlerle doğrudan bağlantılı olduğunu ifade etti.

Komisyonun raporunda şöyle denildi:

“Venedik Komisyonu, Türkiye’nin Güneydoğu bölgesindeki terör tehdidinin farkında. Böyle bir tehdit olağanüstü önlemleri haklı kılabilir. Bu tür önlemler ilgili yasal hükümlere saygı bir şekilde uygulanmalı, kanıtlara dayanmalı ve izlenen amaç ile orantılı olmalıdır…Olağanüstü hal 2018’de sona erdi ancak kayyım atamalarının sürekli gündeme getirilmesi endişe verici. Bu değişikliklerin gerekliliği, olağanüstü hal sırasında bile şüpheli görünüyordu. Bu endişe elbette acil durumun sona ermesi ile daha da büyüdü.”

Venedik Komisyonu, ‘Yüksek Seçim Kurulunun aldığı kararlar uluslararası norm ve standartlarla tutarsızdır bu yüzden iptal edilmelidir’ ifadeleri kullanıldı.

65 belediyeden 45’ine kayyum

Fotoğraf: İHA

HDP, 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde üçü büyükşehir, beşi il, 45’i ilçe ve 12’si belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı.

Seçimlerin ardından partinin ilkin büyükşehirler olmak üzere belediyelerine kayyumlar yoluyla peyderpey el konuluyor.

Son kayyum atamalarıyla beraber HDP’nin şu ana kadar 45 belediyesine kayyum atanmış oldu. Partinin altı belediyesinin seçilmişine de KHK’li oldukları gerekçesiyle mazbataları verilmemişti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Boşanmak istediği Ragıp Canan tarafından vurulan kadın: Öldürmeden vazgeçmeyecek
Sonraki Haber
20 yaşındaki kızı Merve'yi öldüren Mikail Konukoğlu öldü