Ana SayfaGüncelYargıtay, Safitürk Davası’nda verilen cezaları onandı

Yargıtay, Safitürk Davası’nda verilen cezaları onandı

HABER MERKEZİ – Yargıtay, Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk’ün bombalı saldırıda öldürülmesine ilişkin açılan davada Şerif Mesutoğlu ve Fikret Deniz hakkında verilen hapis cezalarını onadı.

Yargıtay 16’ncı Ceza İdaresi, Mardin’in Derik Belediyesi’ne kayyum olarak atanan İlçe Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk’ün makamına konulan bombayla öldürülmesine ilişkin Mardin 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen hapis cezası kararını onadı.

Şerif Mesutoğlu, “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmek”, “Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmeye teşebbüs etmek” ve “Patlayıcı madde bulundurmak” suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 28 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Fikret Deniz’e de “Ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkındaki kanuna muhalefet” suçundan 5 yıl hapis cezası verilmişti.

Yargıtay, sanıklar Abdulkadir Deniz, Ahmet Deniz, Fikret Deniz, Hüseyin İzci, Mehmet Ali Yazıl ile Saime Ateş Mesutoğlu hakkında “Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak ve bomba kullanarak öldürme” iddialarıyla verilen beraat kararlarını da “yerinde” buldu.

Dava hakkında

Mardin’in Derik Belediyesi’ne kayyum olarak atanan İlçe Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk, 10 Kasım 2016 tarihinde makamına konulan bombanın patlaması sonucu hayatını kaybetmişti.

Saldırı sonrasında gözaltına alınan 71 kişiden 15’i tutuklanmıştı.

Tutuklular hakkında açılan dava da geçtiğimiz yıl Mardin 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanmış ve 14 kişi hakkında beraat kararı verilirken, dönemin Kaymakamlık Yazı İşleri Şefi Şerif Mesutoğlu ağırlaştırılmış müebbete çarptırılmıştı.

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi ise sekiz kişi hakkında verilen kararı bozmuş, Mesutoğlu ve altı kişi hakkındaki kararı ise “uygun” bulmuştu.

Sekiz kişi hakkında Bölge Adliye Mahkemesi 3’üncü Ceza Dairesi’nde başlayan yargılamada Safitürk ailesi, 3 yılı aşkın bir süredir mahkemeler tarafından ifadesine başvurulmayan dönemin Derik İlçe Emniyet Amiri Hakan Kutluay’ı işaret ederek, “Bu olayın baş faili emniyet amiridir. Emniyet amiri delilleri yok etmiştir. Bu amir devleti temsil edemez. Bu olayı emniyet amiri çözecektir” ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamanın ardından mahkemece dinlenmesine karar verilen Kutluay, üzerine atılı iddiaları reddetmişti.

Sonrasında, davanın en önemli tanığı olarak gösterilen Mehmet Ali Gezginci’nin engelli ve Türkçe bilmediği ortaya çıkmıştı. Gezginci’nin, kendisine sorulan sorulara sadece Kürtçe “Evet – Hayır” şeklinde cevap verdiği anların görüntüleri kamuoyuna yansımıştı.

Mahkeme de, kararında Gezginci’nin tanıklığına itibar edilemeyeceğine yer vermişti. Mahkeme, dosyanın tanıkları arasında gösterilen Kaymakam Safitürk’ün koruma polisi Mehmet Kahraman’ın da tanıklığında gerçekleri sakladığı telefon görüşme kayıtlarıyla tespit edilmişti.

Koruma polisi Kahraman, sanıklardan Vedat Erol’un kendisini olay günü arayıp aramadığı sorusuna “Aramadı” şeklinde cevap verirken, telefon görüşme kayıtlarında Kahraman ile Erol arasında 30 saniyelik görüşmenin olduğu tespit edilmişti.

Dosyada yer alan ve “PKK sığınağında” ele geçirildiği iddia edilen el yazısıyla yazılmış olan not kağıdının fotoğrafından çekilen fotokopi üzerinden kriminal inceleme yapılmış ancak orijinaline ulaşılamamıştı.

Safitürk’e ait cep telefonunun içindeki bilgilere de yine “telefonun tahrip olduğu” ve “şifresinin açılamadığı” iddiasıyla ulaşılamamıştı.

Ayrıca Safitürk’ün öldürülmesinin ardından gözaltına alınan ve daha sonra tanık olarak dosyaya eklenen Mehmet Ali Gezginci ile Devran Aslan hakkında 5 günlük avukat görüş yasağı devam etmesine rağmen ifadelerinin alındığı ortaya çıkmıştı.

Gezginci’nin ifadesine giren avukat M.B.’nin Mardin Barosu tarafından görevlendirilmediği ve ailesi tarafından tutulmadığı açığa çıkmıştı.

Davada yargılanan Devran Aslan’ın savcılık ifadesinin görüntüleri de ortaya çıkmıştı. Savcının, elinde kanlı peçeteyle ifade veren Aslan’a sık sık müdahale ettiği görüntülere yansımıştı.

En son olarak Safitürk davasına etki edecek olan emniyete ait 155 kayıt sisteminin bulunduğu hard diskin de “bozuk olduğu” öne sürülerek, açılamadığı belirtilmişti.


Mezopotamya AjansıÖnceki Haber
Van'dan Mersin'e kadınlar sokakta: Saldırıya karşı direniş kararlılığımız var
Sonraki Haber
Mardin'de orman yangını: Koruköy'e doğru ilerliyor