Ana SayfaManşetAYM: İstismar sonucu oluşan gebeliğin sonlandırılması talebinin reddi hak ihlali

AYM: İstismar sonucu oluşan gebeliğin sonlandırılması talebinin reddi hak ihlali

HABER MERKEZİ – Anayasa Mahkemesi, cinsel istismar sonucu hamile kalan çocuğun gebeliğinin sonlandırılması talebinin reddedilmesini hak ihlali saydı.

Mersin’de 17 yaşındaki bir kız çocuğu, 2017 yılında cinsel istismara maruz bırakıldı.

İstismar sonucu hamile kalan çocuk, Mut Devlet Hastanesi’ne gittiğinde istismar ortaya çıktı.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre durum polise bildirildi ve Mut Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan çocuk hamile kaldığını bilmediğini, ilk cinsel istismara 2016 yılında maruz bırakıldığını söyledi.

Bunun üzerine savcılık, ikisi 18 yaşından küçük beş şüpheli hakkında “cinsel istismar” suçundan soruşturma başlattı.

Aile de şüphelilerden şikayetçi oldu ve gebeliğin sonlandırılmasını talep etti.

Sulh Ceza Hakimliği gebeliğin sonlandırılması talebini önce usulden reddetti. Gerekçede, başsavcılığın talepte bulunması gerektiği öne sürüldü.

Aile savcılıktan talepte bulunmasını istedi. Savcılık hakimlikten gebeliğin sonlandırılmasına karar verilmesini istedi. Ancak savcılığın talebi de hakimlik tarafından reddedildi.

Hakimlik, bu kez de ‘ceninin yaşam hakkını’ ileri sürerek, hamile bırakılan çocuğun sağlık durumunu olumsuz etkileyen bir durum olduğuna dair dosyada rapora yer verilmediğini ifade etti.

Bu karar sonrası çocuk, psikolojisinin bozuk olduğunu, doğum yapmak istemediğini, bir an önce kürtaj olmak istediğini belirten bir yazıyı savcılığa gönderdi. Başsavcılık bu talep üzerine yeniden karar verilmesini istedi. Ancak, hakimlik üçüncü kez talebi reddetti.

Kürtaj talebine dördüncü kez ret

Bunun üzerine savcılık, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden rapor aldı. Bu sırada hamilelik 12,5 haftalık oldu.

Raporda; anne yaşının küçük olması ve annenin ruhsal açıdan travmatik süreç yaşamasından dolayı gebeliğin sonlandırılmasının hem anne hem de cenin yararına olacağı belirtildi.

Başsavcılık bu rapor üzerine bir kez daha gebeliğin sonlandırılması için hakimlikten talepte bulundu. Hakimlik talebi dördüncü kez reddetti. Gerekçe olarak da bu kez raporun yeterince ayrıntılı olmadığını öne sürdü.

Yargı süreci devam ederken doğum gerçekleşti ve bebek devlet korumasına alındı.

AYM’nin bugüne dek verdiği en yüksek tazminat miktarı

17 yaşındaki çocuk, gebeliğinin sonlandırılması talebinin sürüncemede bırakılması nedeniyle maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkı ile özel hayata saygı hakkının ihlal edildiğini belirterek, Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Yüksek Mahkeme, kadının maddi ve manevi varlığının korunması ve geliştirilmesi hakkının ihlal edildiğine hükmetti ve 100 bin TL tazminat ödenmesini kararlaştırdı.

Bu rakam AYM’nin bugüne kadar verdiği en yüksek tazminat miktarı olarak kayıtlara geçti.

Previous post
“Hava kirliliği, Covid-19'dan daha büyük bir risk”
Next post
Sosyal medya düzenlemesi Meclis'te kabul edildi