Ana SayfaGüncelAYM’nin kararına rağmen: Mahkeme’den Demirtaş’ın tahliye talebine ret

AYM’nin kararına rağmen: Mahkeme’den Demirtaş’ın tahliye talebine ret

HABER MERKEZİ –  Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlal kararı ardından Selahattin Demirtaş’ın tahliyesi için yapılan başvuru, delil durumunda değişiklik olmadığı gerekçesiyle reddedildi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), 4 Kasım 2016’dan beri Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği”ne hükmetmişti.

Söz konusu AYM kararının ardında Demirtaş’ın avukatlar Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesi’ne tahliye talebi bulunmuştu.

Başvuruyu değerlendiren mahkeme, Demirtaş’ın tutuklanmasından bu yana mevcut delil durumunda bir değişiklik olmadığı gerekçesiyle tahliye talebini reddetti.

Mahkeme, AYM’nin ihlal kararı verdiği Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılamaya konu suç ve fiiller ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Demirtaş hakkında yürüttüğü soruşturmadaki fiil ve suçların tamamen ayrı olduğunu kaydetti.

Mahkeme savcılığın tahliye talebine ilişkin mütalaasında, kuvvetli suç şüphesi,  suçların vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, tutuklamaya konu suçlara dair cezanın üst sınırı ve tutuklama koşullarının değişmediği gerekçesiyle tahliye talebinin reddi ile Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 100 ve maddeleri gereğince tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep ettiğine yer verdi.

Savcılığın tutukluluk yönünde karar verilmesine dair mütalaasına uyan mahkeme, Demirtaş’a atılı suçun niteliği, soruşturmanın kapsamı, CMK’nin 100 maddesi içeriğine, tutuklama tarihine göre ve tutuklama tarihinden bu yana mevcut delil durumunda şüpheli lehine bir değişiklik bulunmadığı gerekçesiyle tahliye talebinin reddine ve Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Söz konusu mahkemenin kararına Demirtaş’ın avukatlarının itiraz edeceği bildirildi.

Previous post
Ayasofya tartışması: Rusya ve Yunanistan’dan açıklamalar
Next post
Hendek’teki fabrika patlaması: Can kaybı yediye yükseldi