Ana SayfaToplumsal Cinsiyet“Bu şortu giyemezsin” diyerek bir kadını darp eden erkek serbest bırakıldı

“Bu şortu giyemezsin” diyerek bir kadını darp eden erkek serbest bırakıldı

HABER MERKEZİ – Yalova Çınarcık’ta 20 yaşındaki bir kadın yolda yürürken 70 yaşındaki Hüseyin isimli erkeğin, “Sen bu şortu giyemezsin” diyerek kendisini darp ettiğini söyledi. Gözaltına alınan erkek, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) hazırlık sınıfı öğrencisi 20 yaşındaki Beril Nisa Aydın, Yalova’nın Çınarcık ilçesinde şiddete maruz bırakıldı.

Aydın, kedisini veterinere götürmek için otobüs durağında beklediği sırada 70 yaşındaki Hüseyin A. isimli erkeğin kendisine bakmaya başladığını söyledi.

DHA’nın haberine göre Hüseyin A., kadına yaşını sorup, “Sen bu şortu giyemezsin” dedi.

Ardından da sol kolundan tutup, darp etmeye başladı.

Aydın’ın bağırdığını duyan yurttaşlar, şiddete müdahale edip, jandarmaya haber verdi.

Hüseyin A. ve Aydın, ifadeleri alınmak üzere jandarma karakoluna götürüldü.

İşlemlerinin ardından Aydın, Yalova Devlet Hastanesi’ne giderek, darp raporu aldı. Hüseyin A. ise adliyeye sevk edildi.

Savcılık sorgusunun ardından mahkemeye çıkarılan ​Hüseyin A. ifadesinde, “Olay günü bir genç kız gördüm. Şort giyiyordu. Neden giydiğini sordum. Kız bana, ‘Ailem karışmıyor sen neden karışıyorsun?’ dedi. Ben de sinirlendim ve kıza tokat attım. Kendisi burnundan ameliyat olmuş, bunu bilmiyordum” dedi.

Hüseyin A. ifadesinin ardından adli kontrol ile serbest bırakıldı.

‘Defalarca yüzüme vurdu’

Aydın ise Hüseyin A. hakkında Yalova Adliyesi’ne giderek suç duyurusunda bulundu ve yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“Amacının kötü olduğunu fark edince, kim olduğunu sordum. Defalarca ‘Sen bunu giyemezsin, ben sana karışırım’ şeklinde konuşyordu. Sağ kolumda kedim vardı. Sol kolumdan tutup bana vurmaya başladı. Çığlık atmaya başladım. ‘Yapmayın kolumda yavru kedim var’ diye bağırmaya başladım. Defalarca yüzüme vurdu.
Beş ay önce burun ameliyatı geçirdim. Burun yapım bu yüzden çok hassas. Sabah olması sebebiyle çevrede kimse yoktu. Çığlıklarımı duyan koşup gelmeye başladı, dedemle annemi tanıyan herkes koştu. Yere yatırdılara adamı. Ama adam kalktı ve aynı şekilde konuşmaya devam etti.”
Şahsın ablası benden özür diledi ve jandarmaya bir şey demememi istedi. Ama ben konuşmasına izin vermedim ve uzaklaştım. Ablası hasta olduğundan bahsetti. Zaten çevredeki insanlar, o şahsı dört senedir idare ediyorlarmış. Epey sorunlu bir insan.
Daha sonra jandarmaya gittik, ifadeler verildi. Her şeyi anlattım. Çınarcık Devlet Hastanesi’ne götürüldük, ilk müdahalenin ardından Yalova Devlet Hastanesi’ne gidip muayene oldum ve darp raporu aldım. Çevredeki görgü tanıklarının da ifadesi alınmış.”

Başsavcılıktan açıklama

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı da konuya ilişkin açıklama yaptı.

Hüseyin A.’nın psikolojik sorunu olduğuna dair şüphelerin olduğu ileri sürülen başsavcılık açıklamasında şöyle denildi:

“Çınarcık ilçesi, Koru beldesinde 07/07/2020 tarihinde müşteki B.N.A’nın şort giydiği gerekçesiyle şüpheli H.A. tarafından darp edildiği iddiasıyla şikayette bulunması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır. Cumhuriyet Başsavcılığımızın talebi üzerine Yalova Sulh Ceza Hakimliğince şüpheli H.A. hakkında adli kontrol kararı verilmiştir.
Müşteki B.N.A, sağlık durumuyla ilgili kati rapor alması için Adli Tıp Kurumuna sevk edilmiştir. Ayrıca şüpheli H.A’nın atipik psikoz hastalığı bulunduğu yönünde şüphe bulunduğundan alınacak raporun sonucuna göre şüpheli hakkında akıl hastalarına özgü güvenlik tedbirlerine hükmedilmesi için ilgili mahkemeden talepte bulunulacaktır. Soruşturma titizlikle sürdürülmektedir.”

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Yüksekdağ yine tahliye edilmedi, duruşma Eylül'e ertelendi
Sonraki Haber
Buldan: Halk AKP’nin '3Y'si ile mücadele ediyor