Ana SayfaGüncelDemirtaş’tan muhalefete, medyaya, akademiye ve STK’lere çağrı

Demirtaş’tan muhalefete, medyaya, akademiye ve STK’lere çağrı

HABER MERKEZİ – HDP eski Eş Genel Başkanı Demirtaş, AKP karşıtlığı üzerinden geleceğin inşa edilemeyeceğini belirterek, “Artık AKP’yi değil, geleceği konuşmanın zamanıdır” dedi ve muhalefete, medyaya, akademi ile sivil toplum kuruluşlarına ‘halkla buluşma’ çağrısında bulundu.

4 Kasım 2016’dan beri Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu.

Demokrasi için parlamento içinden ve dışından etkili bir mücadele yürütmenin şart olduğuna dikkat çeken Demirtaş, “Bunu yaparken Türk-Kürt, Alevi-Sünni, laik-muhafazakar ayrımı olmaksızın yan yana durmaktan, yan yana görünmekten imtina etmemeliyiz” dedi.

“Türkiye hepimizindir. Hepimiz birlikte Türkiye’yiz. O halde, birlikte yönetebilme ve geleceği birlikte inşa edebilme erdemini ortaya koymak zorundayız” diyen Demirtaş, AKP karşıtlığı üzerinden geleceğin inşa edilemeyeceğine vurgu yaptı ve ekledi:

“Artık AKP’yi değil, geleceği konuşmanın zamanıdır. AKP ilk seçimde kaybedecektir. Ancak bu sırada, demokrasi ilkeleri etrafında topluma güven veren güçlü bir alternatifini ortaya çıkarmak, muhalefetin tarihi sorumluluğudur.
“Muhalefet artık kendini yakın geleceğin iktidarı olarak görmeli ve bu ciddiyetle, çözüm önerilerini ortaklaştırarak halkla doğrudan buluşmalıdır. Sadece partiler değil; medya, akademi, entelektüel camia ve sivil toplum kuruluşları halkla buluşma etkinlikleri düzenlemelidir.
HDP şimdi bunu yapıyor. Ancak bu yetmez. 81 il ve tüm ilçelerde forumlar, paneller, konferanslar, çalıştaylarla tüm muhalefet aynı etkinliklerde buluşabilmeli, Türkiye’nin geleceğini halkla konuşarak netleştirmeli ve halkın gücünü görünür kılmalıdır.
“Ve tüm partiler şimdiden sahada seçim hazırlığına (seçim güvenliğini de sağlayacak şekilde) başlamalıdır. Önümüzdeki seçim, Türkiye siyasi tarihinin en önemli ve en muhteşem seçimi olacaktır. Bu seçimle, demokrasiyi yeniden ve gerçek anlamda inşa etme fırsatı doğacaktır.”

Demirtaş sözlerini “Dolayısıyla hem umutlu olun hem dirençli; hem kaygılı olun hem de cesur. Az kaldı. İyiler kazanacak, hep birlikte kazanacağız” diyerek noktalandırdı.


HDP, ‘Demokrasi Buluşmaları’nın startını verdi


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Kocaeli İl Eşbaşkanı Leyla Aygün dahil sekiz HDP'liye tahliye
Sonraki Haber
MEB'den devamsızlıktan kalan lise son sınıf öğrencileriyle ilgili açıklama