Ana SayfaGüncelDink Cinayeti Davası: Hrant Dink’e yönelik eylem istihbaratı gelmedi

Dink Cinayeti Davası: Hrant Dink’e yönelik eylem istihbaratı gelmedi

HABER MERKEZİ – Hrant Dink cinayeti kapsamında yeniden görülmeye başlanan davada tanık olarak dinlenen dönemin İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Ünal Karaosmanoğlu ve Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Aycan Oktayla, Dink’e yönelik eylem yapılacağı yönünde istihbarat gelmediğini söyledi.

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayeti kapsamında yeniden görülmeye başlanan davanın 108. celsesi Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Celsede dönemin İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Ünal Karaosmanoğlu ve Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Aycan Oktaylar tanık olarak dinlendi.

Karaosmanoğlu, cinayetten önce Trabzon İl Jandarma Komutanlığından kendilerine bir bilgi gelmediğini anlattı.

Cinayet günü Kocaeli’nde bir programda olduğunu, öğrenince İstanbul’a gelerek valiliğe gittiğini belirten Karaosmanoğlu, “Şüpheli şahsın fotoğrafını gösterdiler. Kimliğini belirlemek için şahsın fotoğrafının basınla paylaşılmasını ben söyledim” dedi.

“Tanıdığım personelden kimse yok”

Karaosmanoğlu, İstanbul’da sansasyonel bir olay olduğunda üst makamların kendilerinden bilgi talep ettiğini söyledi ve ekledi:

“Ben de Kocaeli’nden esasen bunun için döndüm, yoksa dönmeyecektim. Ülkenin gündemine gelen bir cinayet işlenmiş, ben de sadece üst komutanlığı bilgilendirmek amacıyla geldim.
“Eğer benim personelim cinayet öncesinde o bölgede bulunuyorsa bunun arka planı araştırılmalı, ama olaydan sonra doğaldır. Polisle beraber çalışıyor jandarma sonuçta. Cinayet öncesinde kameralardan gördüğüm kadarıyla tanıdığım personelden kimse yok.”

Dink’in öldürülmesinin ülkeye zarar verdiğini söyleyen Karaosmanoğlu, “Ülkem itibar kaybetti. Türk vatandaşı bir gazetecinin öldürülmesini kınıyorum, kabul edilemez. Dink ile ilgili ben ve istihbarat Dink’in kim olduğunu, ne olduğunu öldürülmesinden sonra gazetelerden öğrendik. Etnik, dinsel ayrım yapmadan görevimizi yaptık” ifadelerini kullandı.

“Olayı televizyondan öğrendik”

Dönemin İstanbul İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü olan tanık Aycan Oktaylar da Dink’e yönelik eylem yapılacağı yönünde istihbarat gelmediğini söyledi.

“Olayla ilgili kesinlikle herhangi bir istihbari bilgi gelmedi. Olayı televizyondan öğrendik. Kamuoyunda infial yarattığı için maktulün kim olduğu konusunda bir takım telefon görüşmeleri yaptık. Olaydan önce en ufak bir istihbarat gelmedi. Zaman zaman bilgi almak için emniyetle irtibata geçtik.”

Cinayet öncesindeki kamera görüntülerini izlediğini ve görüntülerde yer alan jandarma personelini tanımadığını savcılığa anlattığını ifade eden Oktaylar, “Benim bilgim dahilinde Trabzon İl Jandarma Komutanlığından bize gelen bir bilgi yok. Olay olduktan sonra güvenlik güçlerinin bilgisi olduğu haberlerini görünce şubemi tepeden tırnağa inceledim. Kesinlikle kimsenin bilgisi olmadığını gördüm” dedi.

Tanıklar Saittin Bölükbaşı ve Güven Şahin’inin de dinlendiği duruşmaya yarın da devam edilecek.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
MEB'den devamsızlıktan kalan lise son sınıf öğrencileriyle ilgili açıklama
Sonraki Haber
Covid-19 salgını: Dünya genelinde vaka sayısı 12 milyon sınırında