Ana SayfaToplumsal CinsiyetDiyarbakır’da kadınlara operasyon: Dört kişi serbest, 21 isim gözaltında

Diyarbakır’da kadınlara operasyon: Dört kişi serbest, 21 isim gözaltında

HABER MERKEZİ – Diyarbakır’da önceki gün yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan kadınlardan 57 yaşındaki Aklime Hanas’la birlikte dört kadın serbest bırakıldı. Gözaltındaki 21 ismin ise yarın adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında, 14 Temmuz’da kentin merkez ilçelerinde çok sayıda eve polislerce baskınlar düzenlenmiş, 26 kadın gözaltına alınmıştı.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü ve JinNews editörü Ayşe Güney ile Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın da aralarında bulunduğu 26 isimden 70 yaşındaki Hayriye Demir, dün serbest bırakılmıştı.

Bugün emniyet işlemleri tamamlanan 57 yaşındaki Aklime Hanas, Tutuklu Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) üyesi Rabia Ataş, Yenişehir Belediyesi Meclis üyesi Gülşen Güneş ve Zeynep Suncak Diyarbakır Adliyesi’ne sevk edildi.

Savcılık ifadeleri alınan Aklime Hanas, Gülşen Güneş ve Zeynep Suncak adli kontrol tedbirleriyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilirken, Rabia Ataş’ın ise tutuklanması istendi.

Nöbetçi Sulh Ceza Hakimi dört ismin adli kontrol tedbirleriyle serbest bırakılmasına karar verdi.

21 kadının yarın adliyeye sevk edilmesi bekleniyor

Gözaltında tutulan 21 ismin ise emniyet işlemleri tamamlanmasıyla birlikte yarın adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

TEM Şube’de gözaltında bulunan bazı isimler ise şöyle:

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu Sözcüsü ve Jinnews editörü Ayşe Güney, Özgür Kadın Hareketi (TJA) Sözcüsü Ayşe Gökkan, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) Eşbaşkanı Elif Haran, Bağlar Belediyesi meclis üyeleri Panayır Çelik ve Halime Bayram, Yenişehir Belediyesi Meclis üyesi Ronda Bat, HDP Yenişehir eski İlçe Eşbaşkanı Demet Özkaran, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi Yöneticisi Rozerin Çatak, HDP Kayapınar İlçe Eşbaşkanı Besile Narin, HDP Sur İlçe Eşbaşkanı Hatun Yıldız, Büro Emekçileri Sendikası (BES) eski yöneticileri Dilan Yakut ve Güneş Özel ile TJA aktivistleri Zekiye Güler, Figen Ekti, Emine Kaya, Selma Metin, Ruken Şehir, Hasret Alp, Şükran Tamir.


Diyarbakır ve Antep’te ev baskınları: Gözaltılar, açıklamalar, tepkiler

Diyarbakır’da kadınlara operasyon: Bir kişi serbest, bir yeni gözaltı


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İzmir'in Urla ilçesinde 4.1 büyüklüğünde deprem
Sonraki Haber
Mardin'de eylem ve etkinlikler 30 gün boyunca yasaklandı