Ana SayfaGüncel‘Diyarbakır’ın Bülbülü’ yaşamını yitirdi

‘Diyarbakır’ın Bülbülü’ yaşamını yitirdi

HABER MERKEZİ – “Diyarbakır’ın Bülbülü” olarak bilinen dengbej Seydo Şimşek yaşamını yitirdi.

Halk arasında “Seyîtxanê Boyaxçî” ve “Bilbilê Amedê” (Diyarbakır’ın Bülbülü) olarak tanınan dengbej Seydo Şimşek aramızdan ayrıldı.

Bir süre önce vücudunun tamamının enfeksiyon kapmasının ardından felç geçiren Şimşek, bu sabah Diyarbakır’daki evinde hayatını kaybetti.

Şimşek’in cenazesi, Bağlar ilçesinde bulunan Yeniköy Mezarlığı’nda defnedildi.

“Diyarbakır’ın Bülbülü” hakkında

Seydo Şimşek, Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde 1933 yılında dünyaya geldi. 2 yaşında iken annesini, 4 yaşında iken babasını kaybeden Şimşek, amcası tarafından büyütülür ve hiç okula gitmez.

Çocukluğu çobanlıkla geçen Şimşek, 15 yaşından sonra Diyarbakır merkeze yerleşir ve Sur ilçesinde ayakkabı boyacılığı yapmaya başlar. Bu işi 25 yıl boyunca sürdürür.

Şimşek, bir dönem Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde temizlik personeli olarak çalışır.

Uzun yıllar Sur’da bulunan Dengbej Evi’nde bütün gününü biriktirdiği kilamlarını seslendirmekle geçiren Şimşek, yaşamını yitirmeden önce Mezopotamya Ajansı’na verdiği röportajda, hayatında yaşadığı sıkıntılara değinerek şunları dile getirmişti:

“Meyan kökü sattım yıllarca, sepet hamallığı yaptım. Amelelik yaptım, çöpçülük yaptım. Ama Diyarbakır’ı çok sevdim. Çok çalıştım, biraz para biriktirerek evlendim. Evlendikten sonra doğan 7 çocuğumu kaybettim. Doğan her çocuğum hastalıktan öldü. Peş peşe 7 çocuk. Başkası olsaydı her halde dayanamazdı.”

“Bana bildiklerini yaz dediler, yazamadım, sadece söyledim” sözleriyle hafızalara kazınan Şimşek, kilam söylemekten keyif aldığını belirterek, “Dengbejlik aşktır. Geçirdiğim onca zorlukta beni ayakta tutan söylediğim kilamlardır. Diyarbakır’da yaşanan birçok olayı insanlar bizim kilamlarımızdan öğrendi. Ben duyduğumu söyledim. Her seferinde yine söylememi istediler” ifadelerini kullanmıştı.

Previous post
Mardin'de iş cinayeti: Elektrik akımına kapılan iki işçi yaşamını yitirdi
Next post
Hak savunucusu kadınlardan 'İstanbul Sözleşmesi' uyarısı