Ana SayfaGüncelErmeni Kilisesi’nin haçını söken kişiye En’am Suresi’yle ceza ve tahliye

Ermeni Kilisesi’nin haçını söken kişiye En’am Suresi’yle ceza ve tahliye

HABER MERKEZİ – İstanbul Kuzguncuk’taki Ermeni Kilisesi’ne yönelik nefret saldırısıyla ilgili görülen davada tutuklu yargılanan Mazlum Serin’e 1 yıl 4 ay hapis cezası verilirken, tahliyesine hükmedildi. Kararın gerekçesinde En’am Suresi’nin 108. ayetine yer verilmesi dikkat çekti.

İstanbul Üsküdar’da bulunan Kuzguncuk Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin kapısındaki haçı yerinden söken Mazlum Serin’in tutuklu yargılandığı davada karar çıktı.

Kartal’daki İstanbul 64. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Serin, “ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme” suçundan 1 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Serin’in üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti gözetilerek tahliyesine hükmedildiği, sanığın daha önceden kasıtlı suçlardan mahkumiyeti bulunduğu gerekçesiyle verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve erteleme kararı verilmesine yer olmadığına da karar verildi.

Verilen hükme ilişkin hazırlanan gerekçeli kararda, En’am Suresi’nin 108. ayetinin Diyanet tefsirine yer verilmesi ise dikkat çekti.

DHA’da yer alan habere göre gerekçeli kararda, şunlar kaydedildi:

Başkalarına, onların inançlarına ve kutsal saydıkları değerlere hakaret etmenin İslami edep ve ahlakla bağdaşmadığı gibi, İslam’ın izzetine de zarar getireceği, Müslümanların bu durumlara imkan verecek söz ve davranışlardan kaçınmaları emredilmektedir.

Ayette, İslam’ın tebliğ ve davet metoduna da işaret vardır. Buna göre bizim gibi başkalarının inanç ve kanaatleri de onlara göre değerlidir. Diyalog ve ikna etmenin yolu saygı ve nezaketten geçer. Hakaret ve küfür ise sadece muhatabın düşmanlık duygularını kabartır. İnatlaşma, sertleşme ve giderek çatışmaya yol açar.

En’am Suresi 108. Ayetinin tefsirinde açıklandığı üzere inançlara saygı esas olup, sanığın kilisenin dış kapısı üzerinde bulunan ve bulunduğu yerde kaynakla sabitlenmiş olan haçı söküp kaldırıma atması eyleminin sadece haça zarar vermek kastıyla değil, ilgili dini inanışı benimseyen toplum kesimini tahkir maksadıyla gerçekleştirildiği kanaatine varılmıştır.

5 yıla kadar hapsi isteniyordu

Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin kapısındaki haçı, 23 Mayıs’ta yerinden söken Mazlum Serin gözaltına alınmış, ancak serbest bırakılmıştı. Ardından savcılığın itirazı üzerine tutuklanmıştı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Serin’in “ibadethanelere ve mezarlıklara zarar vermek” suçundan 1 yıl 3 aydan 5 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Elektrik arızası için çıktığı direkte akıma kapılan işçi yaşamını yitirdi
Sonraki Haber
Munzur Festivali'ne 'Corona' engeli