Ana SayfaGüncelEvrensel’e bir kez daha ilan kesme cezası

Evrensel’e bir kez daha ilan kesme cezası

HABER MERKEZİ – Basın İlan Kurumu, 16 Nisan’daki sayısında yer alan “CHP’li Özel’den Altun’a izinsiz inşaat tepkisi” başlıklı haber gerekçesiyle Evrensel gazetesine 5 günlük ilan kesme cezası verdi.

Basın İlan Kurumu (BİK), Evrensel Gazetesi’ne yazar Ragıp Zarakolu’nun “Makus Kaderden Kaçış Yok” başlığıyla yayımlanan yazısı nedeniyle gazete ve internet sitesi “evrensel.net”e 45 gün süreyle resmi ilan ve reklamların kesilmesi cezası vermişti.

BİK, Evrensel’e bir kez daha ilan kesme cezası verdi.

Verilen cezanın bu seferki gerekçesi ise gazetenin 16 Nisan tarihli sayısında yer alan “CHP’li Özel’den Altun’a izinsiz inşaat tepkisi” başlıklı haber.

Yayımlanan haberde CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel’in, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’taki ikametinin yanındaki vakıf arazisine işlem yapmasına dair tepkileri yer almıştı.

Habere ilişkin BİK tarafından savunma istenen gazete, haberin CHP Milletvekili ve Grup Başkan Vekili olan Özgür Özel’in tepkisinden oluştuğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Haber okunduğunda görüleceği üzere, hukuka uygunluk ve basın ahlak esaslarına uygunluk sınırları içerisindedir. Dolayısıyla bu tür bir haber hakkında basın ahlak esaslarına uygun olmadığı gerekçesi ile şikayet edilmesi, basının eleştirel herhangi bir haberle ilgili olarak sürekli baskı altında kalması anlamına gelecektir. Çünkü burada, siyasiler arasında kamuoyuna da yansıyan bir tartışma vardır ve bir gazete olarak bunun haberinin yapılması basının her şeyden önce görevidir. Haber basın ahlak esaslarına da uygundur.”

Ayrıca savunmada, haberin ahlaka aykırı olduğunu iddia etmenin yayın çizgisini, işçi ve emekçilerin sesi olarak belirlemiş bir gazete olan Evrensel’in kişilik hakkının ihlali olduğu vurgulandı ve “Bir milletvekilinin basın açıklaması olan ve şikayetçiyi ve hakkında soruşturma açılmasını ahlaka aykırı olarak kabul etmek ne hukuka ne de yasaya uyar” denildi.

Evrensel, haberin kişinin aleyhinde olmasının haberin basın ahlak esaslarını ihlal etme anlamına gelmediğine de vurgu yaptı.

‘Haber gerçeğe aykırı’ iddiası

Haberin gerçeğe aykırı olduğunu ileri süren Basın İlan Kurumu ise, ceza kararını şu ifadelelerle duyurdu:

“Şikayetçi hakkında haksız bir isnat niteliğindedir ve gazetenin bu haber ile ilgili olarak gerekli araştırmayı yapmadan bu haberi yayınladığını ortaya koymaktadır. Böylece Günlük Evrensel gazetesinin, bu haberi ile basının haber verme ve ifade özgürlüğünün sınırlarını aşarak, bu haberi gereğince araştırma yapmadan yayınlayarak ve bu konuda şikayetçi hakkında da haksız isnatlarda bulunarak Basın Ahlak Esasları Hakkında 129 sayılı Genel Kurul kararının 1. maddesi ile bu maddenin (ı) bendi ihlal edildiği.”

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Açlık grevinde olan tutuklu Bulut’un annesi: Zindan içinde zindan yaratılmış
Sonraki Haber
Kendisini sosyal medyadan takip ettiği için işten atılan gence Demirtaş'tan mesaj