Ana SayfaPolitikaHDP: Artan cinsel saldırı ve istismarlar özel savaş yönteminin bir parçası

HDP: Artan cinsel saldırı ve istismarlar özel savaş yönteminin bir parçası

HABER MERKEZİ – HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Kürt illerinde artan cinsel istismar ve saldırı vakalarına dikkat çekerek, “Bunlar AKP-MHP tarafından oluşturulan ‘savaş yönteminin bir parçası’” değerlendirmesinde bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, ülkedeki kadın gündemine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Düzenlediği basın toplantısı gerekçesiyle partinin Diyarbakır’da bulunan Demokratik Yerel Yönetimler Komisyonu İrtibat Bürosu’nun polis tarafından abluka altına alındığını belirten Acar Başaran, “Diyarbakır Emniyeti, yerel yönetimler büromuzu ablukaya almış. Yanlış istihbarat almışsınız, Ankara’da açıklama yapıyorum, bunu bahane ederek yaptığınız ablukayı kaldırın” dedi.

Acar Başaran, HDP’deki kadın mücadelesinin bir asırdır süren feminist kadın mücadelesi olduğunu vurgulayarak, bu mücadelenin sekteye uğratılmasına izin vermeyeceklerini kaydetti.

‘Cinsel istismarlar savaş yönteminin bir parçası’

Kürt illerinde artan cinsel istismar ve tecavüz vakalarının, AKP-MHP tarafından oluşturulan “savaş yönteminin bir parçası” olduğunu savunan Acar Başaran, Şırnak’ta 13 yaşında bir kız çocuğunun, uzman çavuş tarafından cinsel tacize maruz bırakıldığı vakada, valiliğin yaptığı açıklamanın bunun kanıtı olduğunu söyledi.

“Bu da bize gösteriyor ki, bu tacizi suçu işleyen sadece uzman çavuş değil, bunu cesaretlendirenler de suçludur. Yine 18 yaşında bir kadın bir uzman çavuş tarafından tecavüze uğruyor. Bunu kamuoyuyla paylaşmak istediği zaman 20 gün özgürlüğünden alıkonuluyor, her tehdide zulme maruz kalıyor ve bu uzman tıpkı Şırnak’taki uzman çavuş gibi, iktidardan aldığı güçle genç kadını tehdit ediyor ve genç kadın intihar ediyor.
Biz Batman’da iken yaptığımız görüşmede gençlerin durumunun ağır olduğunu öğrendik. Şırnak’ta 2 uzman çavuş serbest bırakılıyor. Bu girişimlerin daha da devam edeceğini öğreniyoruz. Bunun AKP ve MHP ittifakının bir politikası ve özel savaş yöntemi olduğu gerçekliği her gün kendisini gösteriyor.”

‘Kadın cinayetleri AKP’nin politikalarıyla ilişkili’

Pınar Gültekin ve Fatma Altınmakas cinayetlerini anımsatan Acar Başaran, bunun AKP’nin yürüttüğü politikalarla ilişkili olduğunu ifade etti.

Acar Başaran, AKP’nin kadın cinayetleri karşısında siyaset üretmesi gerekirken, HDP’yi samimiyet testinden geçirmeye çalıştığını belirtti.

“Bizim samimiyetimizin testi AKP değildir. Bizim samimiyetimizin testi Türkiye kadınlarıdır, Kürt kadınlarıdır, Çerkez kadınlarıdır, Türk kadınlarıdır. AKP’nin samimiyet testi, yürüttüğü politikalar ortadır. Son kadın cinayetlerinden biri Pınar Gültekin’di daha önceki katliamlarda olduğu gibi kınamaktan öteye açıklama gelmedi.
Erdoğan bu olayın takipçisi olacağız dedi ama sanki iktidarın siyaseti kadın erkek eşitsizliğini yaratmıyormuş gibi, sanki her gün kadınlar hedef gösterilmiyormuş gibi, sanki Diyanet eliyle iktidar sözcüleri eliyle kadına yönelik şiddet meşrulaştırılmış gibi, olayın takipçisi olacaklarmış. Biz bu takipçi olma halini önceki dönemlerden çok iyi biliyoruz. Sizin takip dediğiniz aklama siyasetidir, biz kadınlar olarak buna izin vermeyeceğiz.”

Acar Başaran, kadın cinayetlerini protesto etmek için İzmir’de sokağa çıkan kadınların darp edildiği fotoğrafları göstererek, “Bizi samimiyet testine davet edenler, bu fotoğraflara baksınlar” dedi.

‘İstanbul Sözleşmesi iktidarın lütfu değil’

Kadına yönelik, taciz, tecavüz ve şiddet vakalarının arttığı günlerde İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Acar Başaran, devamla şunları söyledi:

“İstanbul Sözleşmesi tartışılıyor ama kadınlar olmadan tartışılıyor. İstanbul Sözleşmesi iktidarın lütfuymuş gibi davranılıyor. İstanbul Sözleşmesi binlerce kadının emeğinin sonucudur. İktidarın bu kazanımları elimizden almasına izin vermeyeceğiz.”

Meclis’teki tüm partilere, erkek şiddetini çözmek için bir araya gelmeye çağıran HDP’li Acar Başaran, şunları dile getirdi:

“Bizimle olan olmayan kadın kurumlarına sesleniyorum. Gelin hep beraber bu sorunun çözümünü aralayalım; sokakta, alanda, meydanda, Meclis’te, her yerde mücadele edelim. Erkek şiddeti ve egemenliğine karşı kadın özgürlükçü bir yaşam inşa edelim. Sesini duyuramadığı için katledilen kadınların adına iktidardan hep beraber hesap soralım. Eğer samimiyetse biz oturup konuşmaya hazırız. Kadın mücadelesini HDP’sizleştirmeye karşı da mücadeleye hazırız.”

Kampanyanın finali 25 Temmuz’da

Acar Başaran son olarak 8 Haziran’da başlattıkları “Kadınlar Her Yerde” kampanyasına ilişkin de şu ifadelerini kullandı:

“Bir aydır istismara karşı, erkek şiddetine karşı, kayyımlarla siyaset kurumlarımızın kapatılarak, kadınların ulaşmasının engellenmesine karşı kadınlarla birlikte hep beraber ses yükseltmiştik. Kadın mücadelesi her yerde dedik. Bu ayın 25’inde Ankara’da Kuğulu Park’ta saat 12.00’de bu kampanyanın finalini vereceğiz. Sonlandıracağız.
Kadın mücadelesi her yerde diyeceğiz. Gelin hep beraber bizi ayrımcılığa karşı, şiddete karşı, ayrıştırma siyasetine karşı gelin, hep beraber, hep birlikte kadın mücadelesi her yerde diyerek, İstanbul Sözleşmesi’ni sahiplenelim, gelin hep birlikte kadınların sesi olalım. Bizi kuşatan erkek egemenliğine karşı mücadele edelim.”

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Çin, Mars keşif araçlarını uzaya fırlattı
Sonraki Haber
Yarın ibadete açılıyor: İstanbul'da 'Ayasofya' önlemleri