Ana SayfaPolitikaHDP’li Taşdemir: Hayatlarımız rakamlardan, hayallerimiz gazete kupürlerinden ibaret değil

HDP’li Taşdemir: Hayatlarımız rakamlardan, hayallerimiz gazete kupürlerinden ibaret değil

HABER MERKEZİ – “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyasının final eyleminde konuşan HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, “Hayatlarımız rakamlardan, hayallerimiz gazete kupürlerinden ibaret değildir. Yaşamlarımızı elimizden almanıza izin vermemek için el ele tutuşuyoruz, omuz omuza aynı yolda yürüyoruz. Ve asla yalnız yürümüyoruz. Bilin ki; kazanılmış haklarımızı sizin insafınıza terk etmeye niyetimiz yok. Biz kadınlar birlikte güçlüyüz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi tarafından başlatılan “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyasının final eylemi Ankara’da yapıldı.

HDP’li kadınların açıklama yapacakları Kuğulu Park, toplanma öncesi ablukaya alındı. Etkinlik için çeşitli yerlerden gelen kadınların bir kısmı alana alınmadı.

“Têkoşîna Jinê Li Her Derê ye/Kadın Mücadelesi Her Yerde“ pankartı açan kadınlar, tüm engellemelere rağmen Kuğulu Park’ta açıklama yaptı.

Açıklamada konuşan HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, kampanyayı Ankara’da başlattıklarını hatırlatarak, şunları söyledi:

“’Kadın Mücadelesi Her Yerde’ diyerek koyulduk yola. Bizi yok sayanlara; irademizi tanımayanlara; şiddete, tacize, tecavüze, çocuk istismarına göz yumanlara; İnfaz Yasası ile hırsızları, tecavüzcüleri, çeteleri, uyuşturucu baronlarını salanlara; kentlerimizi erkekleştiren kayyımcı zihniyete; eşbaşkanlık sistemimize darbe yapanlara; yaşam alanlarımızı HES’lerle yok edenlere; bizlerin güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmak istenmesine karşı sesimizi yükseltmekti amacımız.”

‘Öfkemizi isyana dönüştürdük’

İstanbul’dan Diyarbakır’a, Dersim’den Antalya’ya, Manisa’dan Van’a, Ağrı’dan Muğla’ya ülkenin her yerinde kadınlarla bir araya gediklerini aktaran Taşdemir, şunları ifade etti:

“İstanbul’da Figen olduk, Dersim’de Gülistan, Diyarbakır’da Rojbin, Ağrı’da Ceylan, Muğla’da Pınar olduk. Bizi tanımayanlara, irademizi yok sayanlara karşı sokakları mora boyadık; bize işkence yapanlara buradayız dedik, bizi katledenleri aklayanlara sesimizi yükselttik, öfkemizi isyana dönüştürdük.”
Kadın Mücadelesi Her Yerde dedik, geçtik direksiyon başına sürdük Mor Konvoyumuzu Kandıra’ya. Coşkumuzu, heyecanımızı Sebahat ile Figen ile Gültan ile Gülser ve diğer tüm tutsak kadın arkadaşlarımızla paylaştık. Bize şiddet uygulayanları serbest bırakanlara karşı Mor Kurdele eylemleri yaparak isyanımızı haykırdık; kadına, çocuğa, doğaya, topluma düşman; hırsıza, çeteye, mafyaya dost infaz yasasına itiraz ettik.
Aldık Mor mikrofonumuzu elimize, katledilen kadınlar ile tutsak kadınların sesi olduk, mor ve beyaz balonlarımızı demokratik siyaset yürüttükleri için tutsak edilen ve erkek şiddeti sonucu katledilen kadınlar için uçurduk.”

‘Hakikate yürüyen kadınlar, işkence politikalarınıza boyun eğmeyecek’

Taşdemir, “Kadınlara gözaltında işkence uygulayanları ve işkencecileri aklayanları sokaklarda, meydanlarda teşhir ettik, ‘Hakikate yürüyen kadınlar, sizin baskı ve işkence politikalarınıza boyun eğmeyecek’ diye haykırdık” dedi.

“Yılmadan, gece gündüz demeden mahallede, sokakta, Meclis’te, fabrikada, evde, işte yaşamın her alanına kadın rengini verdik, ‘Direnişimiz Mordur’ dedik. Kadınlarla okuma etkinlikleri düzenledik, bir araya gelerek dayanıştık. Mücadeleyle kazandığımız İstanbul Sözleşmesi’yle bir kez daha sözleştiğimizi, sahada ileriye götüreceğimizin sözünü haykırdık. Çünkü bunun özgürlüğe götüren bir mücadele ve direniş çizgisi olduğunu biliyorduk.”

‘Heybemize umudu koyduk’

Kadın dayanışmasının önemine vurgu yapan Taşdemir, “Bu yolda bize rehber olan; gücümüzü, birlikteliğimizi, dayanışmamızı büyüten umudu heybemize koyduk. Çünkü biz biliyoruz ki tüm saldırgan, faşist, militarist, cinsiyetçi erkek anlayışlara rağmen bize çelik gibi irade veren, bizi yıldırmayan, bizi ayakta tutan karanlığın içinde göz kırpan umut ve mücadele azmimizdi” dedi.

Mücadelelerinin devam edeceğinin altını çizen Taşdemir, barış, adalet, özgürlük demeye, kadına yönelik şiddet ve çocuğa yönelik tecavüze hayır demeye devam edeceklerini belirtti.

“Biz biliyoruz ki korktukları; zılgıtlarımız, zeybeğimiz, halaylarımız, horonlarımız, dayanışmamız ve yüreğimizde taşıdığımız umudumuzdur. Bu umudumuzu, bu zılgıtlarımızı, bu yan yana oluşumuzu bitiremeyeceksiniz. Bilin ki; hayatlarımız rakamlardan, hayallerimiz gazete kupürlerinden ibaret değildir.
Yaşamlarımızı elimizden almanıza izin vermemek için el ele tutuşuyoruz, omuz omuza aynı yolda yürüyoruz. Ve asla yalnız yürümüyoruz. Bilin ki; kazanılmış haklarımızı sizin insafınıza terk etmeye niyetimiz yok. Biz kadınlar birlikte güçlüyüz.”

Mezopotamya Ajansı

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Boşandığı kadına şiddet uygulayıp, tehdit eden Tarık Keskin gözaltına alındı
Sonraki Haber
Van Gölü’nde bir mültecinin daha cesedine ulaşıldı: Can kaybı 61'e yükseldi